Answer:
So total cost of processing Costumers in January is $7200
And total cost of processing Costumers in February is $6000
Explanation:
Total cost of Representative for the whole year = 8000×12 = $96,000
Total number of customers complaints processed in a year = 40,000
Therefore, cost of Processing per customer complaints =
per costumer complaint
Calculation of total cost of processing customer complaints:
Month Allocated Cost
So allocated cost in January = $2.4 ×3000 = $7200
And allocated cost in February = $2.4×2500 = $6000
Answer:C. It makes it more difficult for the company to define an appropriate time period.
Explanation: Obsolete Items or products are products are no longer useful or relevant,it can be used to describe a product whose Quality has adversely depleted making it not useful.
With the information,since the products are fast becoming Obsolete than when compared to 10years ago,it makes it more difficult to determine or arrive at the appropriate time period for the company to keep the product before it becomes obsolete.
Answer:
B) $56,750
Explanation:
Direct materials cost $27,500
Direct labor cost$13,000
As manufacturing overhead rate is based on a percentage of direct labor cost so dividing the manufacturing overheads by direct labor costs we get =$1,050,000,/$840,000= 1.25
Multiplying this rate with the actual overheads we get 1.25* 13000 = $16250
The total job cost would be = Direct materials cost+Direct labor cost + budgeted Overheads = $27,500
+$13,000+$16250= $56,750