Answer:
So total cost of processing Costumers in January is $7200
And total cost of processing Costumers in February is $6000
Explanation:
Total cost of Representative for the whole year = 8000×12 = $96,000
Total number of customers complaints processed in a year = 40,000
Therefore, cost of Processing per customer complaints =
per costumer complaint
Calculation of total cost of processing customer complaints:
Month Allocated Cost
So allocated cost in January = $2.4 ×3000 = $7200
And allocated cost in February = $2.4×2500 = $6000
Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
if im not mistaking it's cause Nepal is rich in resources even if it's economically poor, the resources there are outstanding.
Answer:
4
Explanation:
Given:
A company employs two office assistants for every nine architects and
ratio is given = 2:9
Question asked:
How many new office assistants will it need to hire as it plans to hire eighteen new architects = ?
Solution:
Let ratio of new office assistants = 
Ratio of two office assistants for every nine architects = 2:9
By using formula of ratio and proportion:
Ratio of two office assistants for every nine architects : : ratio of new office assistants for eighteen new architects,
2 : 9 : :
: 18

By cross multiplication,

Dividing both side by 9,

Thus, 4 new office assistants will it need to hire.