Answer:
Find below complete question:
Janus Coat Company purchased a delivery truck on June 1 for $30,000, paying $10,000 cash and signing a 6%, 2-month note for the remaining balance. The truck is expected to depreciate $6,000 each year. Janus Coat Company prepares monthly financial statements. Instructions:
(a) Prepare the general journal entry to record the acquisition of the delivery truck on June 1st. (b) Prepare any adjusting journal entries that should be made on June 30th. (c) Show how the delivery truck will be reflected on Janus Coat Company's balance sheet on June 30th.
Dr Truck $30,000
Cr Cash $10,000
Cr notes payable $20,000
Dr depreciation expense $500
Cr accumulated depreciation $500
Dr interest expense $100
Cr interest payable $100
Balance sheet extract on 30th June"
Delivery truck $30,000
Accumulated depreciation ($500)
Net book value $29,500
Explanation:
The journal entry to record the purchase of the truck would have $30,000 debited to truck account while cash and notes payable are credited with $10,000 and $20,000 respectively.
On 30 June depreciation expense =$6000/12=$500
Interest of one month on the note payable on 30th June=$20,000*6%*1/12=$100
Answer:
Option C is correct
Explanation:
Using straight line depreciation method we can calculate the annual depreciation of the machinery, which can be calculated from the following formula:
Straight Line Depreciation = (Cost - Salvage Value) / Useful value
Straight Line Depreciation = ($95000 - $5000) / 5 years life = $18,000
The double entry would be:
Dr Depreciation Expense $18,000
Cr Accumulated Depreciation $18,000
Answer:
a. Jacob should earn= $100,000 + ($1,000,000 - $500,000)
= $100,000 + $500,000
=$600,000
Hence, Jacob earns $600,000
b. The economic rent is the amount by which payment of Jacob(600,000) exceed the reservation price of the supplier(100,000)
Thus, the economic rent = 600,000 - 100,000 = $500,000
Proportion of Economic rent = Economy rent / Salary of jacob
= $500,000 / $600,000
= 5/6
Hence, the proportion of the economic rent of Jacob is salary is 5/6
c. The advertising company will not be able to make an economic profit because if they withhold some additional revenue made because of hiring Jacob, then he will switch to another advertising company at a higher salary and that company keep on making profit. The company should bid for Jacob until firm are indifferent on paying $600,000 or hiring someone else for $100,000 . Thus, the bidding of Jacob will continue until the salary of Jacob has bid up to a level where no company can make economic profits
Answer:
A. Most businesses start without any formal investment
Explanation:
One has to develop on an idea and start small, a great business idea will bring investors your way. One doesn't necessarily need to have money to start. Thinking, making plans and proposals, finding investors...these are steps to take which do not require immediate funding