Answer:
Over 2 oz. Class A-II felony
Step-by-step explanation:
One would need to carefully weigh the material.*
0.06 kg ≈ 2.12 oz
Note that .06 kg is 1 significant figure, so this rounds to 2 oz (1 significant figure). Given the precision of the reported weight, there is insufficient precision to say the amount is actually over 2 oz.
__
If you take the numbers at face value, the suspect is in possession of over 2 oz, so will be charged with a Class A-II felony.
_____
* 2.00 ounces translates to about 0.0567 kg, which rounds to 0.06 kg.

so.. if she deposits a principal of 9,500 today, compounding quarterly for 3 years, she'll have A amount
how much additional amount? well, 18,000 - A
Answer:
the first and last one apply
Step-by-step explanation:
just did it on edu
Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer