Given:
Spoilage rate of fruits = 9% = 0.09
To find:
Amount of fruits to be order to have 100 pounds of peaches and considering the spoilage rate.
Solution:
Let the required amount of fruits you should order be x.
So, spoiled fruits = 9% of x = 0.09x
He would like to have 100 pounds of peaches to sell.


Divide both sides by 0.91.



The required amount of fruits to be order is 110 lbs. Therefore, the correct option is D.
So the first 20 boxes at 4.45 a piece will total 89.
The next 25 at 4 each will be 100.
Add those and you have 189 dollars, which is a spare of 45.
45/3.75 = 12 .
So the answer is 57
Answer:
The correct answers are "After adding the 0 test score, the mean would be affected.", ad "Before the missed test, Eva’s median score was 91".
Step-by-step explanation:
We know that the mean and median scores would not be helpful in determining Eva's abilities since the 0 is not a representation of how much she knows. However, it will affect the average as adding a 0 to the numerator and a 1 to the denominator will lower the average.
Finally, we can tell the median is 91 before added as when we line up the scores in ascending order, the middle number is 91.
82, 90, 91, 96, 100
Answer:
x > 2
Step-by-step explanation:
Given
5x +
(3x + 6) > 14 ← distribute and simplify left side
5x + x + 2 > 14
6x + 2 > 14 ( subtract 2 from both sides )
6x > 12 ( divide both sides by 6 )
x > 2