First, we solve for the number of minutes in 7 and 3/5 hours by multiplying the number by 60 giving us,
(7 + 3/5) x (60) = 456 minutes
Spending 30 minutes for lunch will leave her with 426 minutes. Then, spending 42 minutes for switching of classes will finally give her 414 minutes.
We then divide this value by 6 (for her 6 classes) giving us 69 minutes. Thus, each class is 69 minutes long.
Present value = 2200
interest rates =5% for 3 years, and 4% afterwards
no. of periods = 7
Future value=2200*(1.05)^3(1.04)^(7-3)
=<span>£</span>2979.367 (please round to appropriate number of decimals)
Answer:
0.95
Step-by-step explanation:
The computation of the probability that a customer neither buys beer nor buys cigars is given below;
Given that, the probabilities are
The customers who purchased cigars be 0.02
The customers who purchased cigars + beer 0.50
And, the customers who purchased beer + cigars be 0.25
Now the probabilities where the customer purchased both
= 0.05 × 0.02
= 0.10
The probability where the customer purchased beer is
= 0.01 ÷ 0.25
= 0.04
Now the probability where a customer neither buys beer nor buys cigars is
= 1 - 0.02 + 0.04 - 0.01
= 0.95
Answer:
16 mm
Step-by-step explanation:
The next information is misssing: The first dark ring can be found at angle 0.305 degrees.
A rigth triangle is formed in wich one leg is the radius r1 of the first dark ring and the other leg is the distance between the screen and the laser (L), which is equal to 3 meters.
Using the relationship sinθ≈tanθ we get:
tanθ = r1/L
tan 0.305 = r1 / 3
r1 = tan(0.305°) * 3 m
r1 = 0.016 m = 16 mm
Answer:
The probability the he or she will answer correctly is 1.5%
Step-by-step explanation: