answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetoff [14.1K]
2 years ago
6

An instructor gives his class a set of 18 problems with the information that the next quiz will consist of a random selection of

9 of them. If a student has figured out how to do 13 of the problems, what is the probability the he or she will answer correctly
all 9 questions? =.0147
atleast 8 questions ?
Mathematics
1 answer:
Anna [14]2 years ago
7 0

Answer:

The probability the he or she will answer correctly is 1.5%

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLZ ASAP MARK BRAINILEST Josiah conducts an experiment that has 4 possible outcomes. Sally conducts an experiment that has 10 po
Rina8888 [55]

Answer:Josiah's results are more likely to be close to the predicted results because he had a smaller number of possible outcomes.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Andy’s total bill for lunch is $20. The cost of the drink is 15% of the total bill and the rest is the cost of the food. What pe
Sveta_85 [38]

The food costed $17 and was 85% of the total bill

0 0
2 years ago
Read 2 more answers
An office uses 478 lb of paper in one week. The paper comes in packages that hold 18 lb of paper each.
Lana71 [14]
They use about 26.56 packages of paper in a week.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Maggie bought 3/4 of a pound of bananas and 4 boxes of cereal for $10.11. If each box of cereal cost $2.40, what was the price o
beks73 [17]
If you had 4 boxes of cereal and each costs $2.40, the total cost would be $9.60 (2.40×4).

The total cost of the bananas and the cereal cost $10.11. To find how much the 3/4 of bananas cost, simply subtract $9.60 away from $10.11 (10.11-9.6), which gives you $0.51.

The question asks for 1 pound of bananas but you only have the cost of 3/4. So, divide your cost by 3 to give you the cost of 1/4. (0.51÷3), which gives you $0.17.

The last step is to multiply this answer by 4 because 4/4 will result in a whole, or in this case, one pound (0.17×4) and thus gives you the cost $0.68 for one pound of bananas.

(please correct me if I'm wrong, hope this helped c: )
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Clint is in study hall reading the hunger games after 20 minutes he is on page 151 after 45 minutes he's on page 181 how many pa
Mademuasel [1]

After 20 minutes Clint is on page = 151

After 45 minutes Clint is on page = 181

Time slot = 45-20=25 minutes

Difference in pages in 25 minutes = 181-151=30 pages.

Lets suppose Clint is reading each page at same pace.

So , In 25 minutes, he can read = 30 pages

In 1 minute he can read = \frac{30}{25}=1.2 pages

Initial time is 20 minutes, so he can read the number of pages in 20 minutes = 20\times1.2=24

So, number of pages Clint read prior to study hall were =

151-24=127 pages.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What percent of 84 is 12?
    14·2 answers
  • Use FOIL to explain how to find the product of (a + b)(a − b). Then describe a shortcut that you could use to get this product w
    7·2 answers
  • Luther evaluated 23 as 9 and Wade evaluated 32 as 9. Are both students correct? Explain why or why not.
    9·2 answers
  • Jillian is selling boxes of cookies to raise money for her basketball team. The 10 oz. box costs $3.50, while the 16 oz. box cos
    12·2 answers
  • The rule for the dilation of quadrilateral QRST to the image Q'R'S'T' is DO,0.5(x, y) → (0.5x, 0.5y). What are the coordinates o
    13·2 answers
  • Archie and Veronic are located one mile (5280 ft) apart on the ground. They observe a blimp directly over the road between them.
    6·1 answer
  • In a parallel circuit et= 240 v ,r = 30 ohms and xl = 40 ohms what is the power factor
    10·1 answer
  • A= 49 sq. in.<br><br> Find the value of x. If necessary, round to the nearest tenth.
    10·2 answers
  • Dried cranberries cost £9.20 per kilogram. Calculate the cost of 650g of dried cranberries
    14·1 answer
  • Without using a calculator, match each expression to the correct point.<br><br> Point<br> Expression
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!