Answer:
Diameter of a circle = 1.6 Cm
Step-by-step explanation:
Given:
Distance between first and third coins = 3.2 cm
Find:
Diameter of the coins = ?
Computation:
Number of circle = 3
In the given figure,distance between the first and third coins is 3.2 cm.
So,
Distance = 1st circle radius + 2nd circle diameter + 3rd circle radius
Distance = 1st circle radius + 2 (radius) + 3rd circle radius
Distance = R + 2R + R
3.2 Cm = 4 R
Radius = 0.8 Cm
Diameter of a circle = 2 × radius
Diameter of a circle = 2 × 0.8
Diameter of a circle = 1.6 Cm
Answer:

Step-by-step explanation:
Entrance fee per head = d
Entrance fee for the 5 friends = 5*d = 5d
Booklet of ride ticket per head = 2.5d
Booklet of ride ticket for the 5 friends = 5(2.5d)
Meal ticket per head = d - 4
Meal ticket for the 5 friends = 5(d - 4)
Total amount paid altogether by the five friends = 
From this breakdown above, the total amount paid by the 5 friends for their meal tickets = 
<h3>The ratio in three ways are 500 : 125 or 100 : 25 or 4 : 1</h3>
<em><u>Solution:</u></em>
Given that,
Five hundred sixth-grade students were surveyed
Which means,
sixth-grade students = 500
125 had traveled on an airplane
<em><u>What is the ratio of total sixth-grade students to the number of students who had traveled on an airplane?</u></em>
Therefore,
total sixth-grade students : students traveled on airplane = 500 : 125
<h3>Ratio = 500 : 125</h3>
Reduce to lowest terms,
Divide both sides by 5
<h3>Ratio = 100 : 25</h3>
Further reduce to simplest terms,
Divide both sides by 25
<h3>Ratio = 4 : 1</h3>
Thus the ratio in three ways are 500 : 125 or 100 : 25 or 4 : 1
Hope you can see the picture and understand the drawings.
It can seem complex at first but you just have to think it through.
I use pythagoras' theorem to find the diagonal of the base square and then use that information along with the height with the aid of that ever so handy pythagoras' theorem to find the length of the slope.
A) set x as the number of cameras
18x=9x+1800
9x=1800
x=200
b) i'm assuming it's increasing production from my answer in a, so the profit would be 18(250)-(9*250+1800)=4500-4050=450