answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jasenka [17]
1 year ago
13

Maggie bought 3/4 of a pound of bananas and 4 boxes of cereal for $10.11. If each box of cereal cost $2.40, what was the price o

f a pound of bananas?
Mathematics
2 answers:
beks73 [17]1 year ago
6 0
If you had 4 boxes of cereal and each costs $2.40, the total cost would be $9.60 (2.40×4).

The total cost of the bananas and the cereal cost $10.11. To find how much the 3/4 of bananas cost, simply subtract $9.60 away from $10.11 (10.11-9.6), which gives you $0.51.

The question asks for 1 pound of bananas but you only have the cost of 3/4. So, divide your cost by 3 to give you the cost of 1/4. (0.51÷3), which gives you $0.17.

The last step is to multiply this answer by 4 because 4/4 will result in a whole, or in this case, one pound (0.17×4) and thus gives you the cost $0.68 for one pound of bananas.

(please correct me if I'm wrong, hope this helped c: )
DaniilM [7]1 year ago
6 0

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

easy math

You might be interested in
Adante begins to evaluate the expression 3 and one-third times 5 and one-fourth using the steps below. 3 and one-third times 5 a
goldenfox [79]

Answer:

(3)(5) + (1/3)(5) + (3)(1/4) + (1/3)(1/4)

Step-by-step explanation:

(3 1/3)(5 1/4) =

= (3 1/3)(5 + 1/4)

= (3 1/3)(5) + (3 1/3)(1/4)

= (3 + 1/3)(5) + (3 + 1/3)(1/4)

= (3)(5) + (1/3)(5) + (3)(1/4) + (1/3)(1/4)

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Mary is a scientist. Using a microscope, she looks at a salt crystal and discovers it is shaped like a cube. Each square face ha
Annette [7]
<h2>Explanation:</h2>

A cube is a prism whose sides all have the same length. You can think of a cube like the three dimensional version of a square. In this problem, we know that Mary is using a microscope in order to look at a salt crystal and discovers it is shaped like a cube. Each square face has side length:

s=0.1mm

This diagram is shown in the first figure below. A crystal's square face is one of the six faces of the cube. So in order to draw it we need to know how many units we'll have in each side. Since we know that 1 unit on the grid represents 0.01mm, then:

No. \ units=\frac{0.1mm}{0,01mm}=10

So we will have 10 units that measure 0.01mm in each side. This is shown in the second figure below.

5 0
2 years ago
Here is a scenario that came up in the nationally syndicated column called "Ask Marilyn" in Parade Magazine. Suppose a certain d
goldenfox [79]

Answer:

                           Drug User   Not a drug user    Totals

Test positive       475                     475                  950

Test negative      25                      9025               9050

Totals                   500                   9500               10,000

Step-by-step explanation:

                           Drug User   Not a drug user    Totals

Test positive       475                     475                  950

Test negative      25                      9025               9050

Totals                   500                   9500               10,000

As we know that 5% of all people are drug users

Total drug users=5% of 10,000=0.05(10,000)=500

Total non drug users= Total people - drug users= 10,000-500=9500

or total non drug users=95% of 10,000=0.95(10,000)=9500

Test is correct for 95% of times means that 95% times drug users test results is positive and non drug users test results is negative.

Test positive for drug user= 95% of 500=0.95(500)=475

Test negative for non drug user= 95% of 500 = 0.95(9500)=9025

Test is correct for 95% of times and it means that 5% of times test is not correct. It means that 5% of times drug users test results is negative and non drug users test results is positive.

Test negative for drug user= 5% of 500=0.05(500)=25

Test positive for non drug user= 5% of 9500 = 0.05(9500)=475

4 0
1 year ago
Sheila places a 54 square inch photo behind a 12-inch-by-12-inch piece of matting.
nata0808 [166]
The are of a rectangle is calculated by multiplying the length and the width of the shape. First, we determine the dimensions of this figure. We do as follows:

Width = 12 - 2x - 2x = 12 - 4x
Length = 12 - x - x = 12 - 2x

Area = (Length)(Width)
Area = (12 - 2x )(12-2x)
3 0
2 years ago
Evaluate. 58−(14)2=58-142= ________
nasty-shy [4]

For this case we have the following expression:

58- (14) ^ 2

The first step is to solve the quadratic term.

We have then:

58- (14) ^ 2 = 58-196

Then, the second step is to subtract both resulting numbers:

58- (14) ^ 2 = -138

We observe that the result obtained is a negative number.

Answer:

The result of the expression is given by:

58- (14) ^ 2 = -138

7 0
1 year ago
Other questions:
  • 50 people consume an average of 110 kg of rice in a week. If 20 more people join this group, how many kilograms of rice will be
    15·1 answer
  • What's the weighted mean frequency for the following car sales? 2 sold at $25,090, 3 sold at $20,000, 1 sold at $21,475, and 1 s
    6·2 answers
  • Am adult ticket at an amusement park cost $24.95 and a child’s ticket costs $15.95. A group of 10 people paid $186.50 to enter t
    12·2 answers
  • in a group of 140 adults, 92 watch tennis, 81 play a sport and 40 do neither. find the probability that an adult chosen at rando
    7·2 answers
  • Tyler plans to snowboard for 7 days. A daily ticket costs $50, but there is a
    13·1 answer
  • Which mathematical statement shows the relationship between gravity and mass?
    5·1 answer
  • Click to select the figure in the image that would portray the rotation of the given preimage and the rotation arrow,
    13·1 answer
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • Alexia spent 3 minutes working on each of her math problems and 4 minutes on each of her science problems. Her homework took her
    10·2 answers
  • Natalia solved the problem 74.4/12=6.2. complete the model with partial products check Natalia's work using multiplication
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!