answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jasenka [17]
1 year ago
13

Maggie bought 3/4 of a pound of bananas and 4 boxes of cereal for $10.11. If each box of cereal cost $2.40, what was the price o

f a pound of bananas?
Mathematics
2 answers:
beks73 [17]1 year ago
6 0
If you had 4 boxes of cereal and each costs $2.40, the total cost would be $9.60 (2.40×4).

The total cost of the bananas and the cereal cost $10.11. To find how much the 3/4 of bananas cost, simply subtract $9.60 away from $10.11 (10.11-9.6), which gives you $0.51.

The question asks for 1 pound of bananas but you only have the cost of 3/4. So, divide your cost by 3 to give you the cost of 1/4. (0.51÷3), which gives you $0.17.

The last step is to multiply this answer by 4 because 4/4 will result in a whole, or in this case, one pound (0.17×4) and thus gives you the cost $0.68 for one pound of bananas.

(please correct me if I'm wrong, hope this helped c: )
DaniilM [7]1 year ago
6 0

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

easy math

You might be interested in
Marquis used the steps below to find the solution to the inequality Negative 5.6 greater-than-or-equal-to x + 3.6.
Taya2010 [7]

Answer:3.9

Step-by-step explanation:

you have to add the decimal to the exponent

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What are the terms in the expression, 2 + 6 + 10b - 8a?
Kruka [31]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
If the point (4,-1) is a point on the graph of f then f
AlekseyPX

If the point (4,-1) is a point on the graph of y = f(x). The corresponding point on the graph of y = g(x) is: (4,-1/2), (2,-1), (-1,-1), (1,4), (4,-4), (-12,1)

  1. g(x) = \frac{1}{2} f(x) => (4,-1/2)
  2. g(x) = f(x-2) => (2,-1)
  3. g(x) = f(-x) => (-1,-1)
  4. g(x) = f(4x) => (1,4)
  5. g(x) = 4f(x) => (4,-4)
  6. g(x) = -f(x) => (-12,1)
<h3>Further explanation </h3>
  1. Dividing the function by 2 divides all the y-values by 2 as well. So to get the new point, we will take the y-value (-1) and divide it by 2 to get 2.  Therefore, the new point is  (4,-1/2)
  2. Subtracting 2 from the input of the function makes all of the x-values increase by 2 (in order to compensate for the subtraction). We will need to add 2 to the x-value (4) to get 2.  Therefore, the new point is (2,-1)
  3. Making the input of the function negative will multiply every x-value by  1.  To get the new point, we will take the x-value (4) and multiply it by -1  to get. Therefore, the new point is (-1,-1)
  4. Multiplying the input of the function by 4 makes all of the x-values be divided by 4 (in order to compensate for the multiplication). We will need to divide the x-value (4) by 4 to get 1.  Therefore, the new point is  (1,4)
  5. Multiplying the whole function by  4 increases all y-values by a factor of 4 , so the new y-value will be 4  times the original value (4) or -4.  Therefore, the new point is  (4,-4)
  6. Multiplying the whole function by -1 also multiplies every y-value by -1,  so the new y-value will be  -1 times the original value (-1). or 1. Therefore, the new point is (-12,1)

<h3>Learn more</h3>
  1. Learn more about corresponding point  brainly.com/question/10218370
  2. Learn more about point on the graph brainly.com/question/11297347
  3. Learn more about the graph brainly.com/question/11534295

<h3>Answer details</h3>

Grade:  9

Subject:  mathematics

Chapter:  corresponding point

Keywords:   corresponding point, the graph, point on the graph

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Which two values of x are roots of the polynomial below?<br> 4x2-6x+1
viva [34]

Answer:

4x2-6x+1

∆=√-6^2-4×1×4

∆=√36-16=√20

∆=2√5

root1=(6+√20)/8

root2=(6-√20)/8

6 0
1 year ago
Seth is using the figure shown below to prove the Pythagorean Theorem using triangle similarity: In the given triangle PQR, angl
Naily [24]

Answer:

Part A: \triangle RPQ \sim \triangle RSP

Part B. All angles are same, so the triangles are similar.  

Part C. RP = 8

Step-by-step explanation:

We are given a right angled triangle \triangle RPQ with \angle P = 90^\circ.

PS is perpendicular to the hypotenuse RQ of \triangle RPQ and S lies on RQ.

Part A:

To identify the pair of similar triangles.

\triangle RPQ \sim \triangle RSP.

Part B:

To identify the type of similarity.

Kindly refer to the image attached in the answer area.

Let us consider the triangles \triangle RPQ \ and\ \triangle RSP.

\angle RSP =\angle RPQ =90^\circ

Also, \angle R is common to both the triangles under consideration.

Now, we can see that two angles of two triangles are equal.

So, third angle of the two triangles will also be same.

i.e. All three angles of two triangles \triangle RPQ \ and\ \triangle RSP are equal to each other.

So, by A-A-A (Angle - Angle - Angle) similarity, we can say that \triangle RPQ \sim \triangle RSP.

Part C:

RS = 4

RQ = 16, Find RP.

There is one property of similar triangles that:

The ratio of corresponding sides of two similar triangles is equal.

i.e.

\dfrac{RS}{RP} = \dfrac{RP}{RQ}\\\Rightarrow RP ^2 = RS \times RQ\\\Rightarrow RP ^2 = 4 \times 16\\\Rightarrow RP ^2 = 64\\\Rightarrow \bold{RP = 8\ units}

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Susan wants to buy a paddle boat for $840. She will pay 20% down and pay the rest in six monthly installments. What will be the
    6·1 answer
  • Agent Hunt transferred classified files from the CIA mainframe onto his flash drive. The drive had some files on it before the t
    7·2 answers
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    5·2 answers
  • Solve for m: <br> 2/5=m/70
    9·2 answers
  • Which equivalent expression would you set up to verify the associative property of addition for (3x + 4) + ((5x2 – 1) + (2x + 6)
    8·2 answers
  • Anil completes the 72km journey between Bristol and Cardiff in 48 minutes.
    5·2 answers
  • Kamila has a rectangular lawn that measures 80 by 150 feet. She wants to lay gravel made from colored rock in a border, 6 feet w
    5·1 answer
  • The temperature inside a classroom y is recorded each hour of the school day x . is that a function
    7·1 answer
  • ΔPQR has angle measurements of 80°, 50°, and 50°. What kind of triangle is ΔPQR?
    13·2 answers
  • A deli is offering two specials. The roast beef special gives a profit of $2.30 per sandwich, and the turkey special gives a pro
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!