In this case, we will use our Pythagorean Theorem.
a = 84
b = 13
c = x

Thus,
x = 85.
What you must do in this case is to use the potential type function given in the problem:
a (b) ^ x = c
We have:
new car for $ 17,930
a = 17930
The value of the car depreciated by 19% per year
b = 1-0.19 = 0.81
the car is worth no more than $ 1,900
c = 1900
the exponential inequality is:
a (b) ^ x ≤ c
17930 (0.81) ^ x ≤ 1900
Answer:
the exponential inequality is:
17930 (0.81) ^ x ≤ 1900
where
x: number of years
Answer:
Yes the sample can be use to make inference
Step-by-step explanation:
The inference is possible if the conditions:
p*n > 10 and q*n > 10
where p and q are the proportion probability of success and q = 1 - p
n is sample size
Then p = 12 / 30 = 0,4 q = 1 - 0,4 q = 0,6
And p*n = 0,4 * 30 = 12 12 > 10
And q*n = 0,6 * 30 = 18 18 > 10
Therefore with that sample the conditions to approximate the binomial distribution to a Normal distribution are met
If it doubles every 4 hours, in 12 hours you will have 3 doublings.
2 * 2 * 2 = 8
90*8 = 720 pounds of algae
From -∞ to -4 the blue line is above the X axis which means it is >0
The blue line is negative between -4 and -3
This would make the correct answer: F(x) > 0 over the interval (-∞,-4)