3 times the product of 5 and b is reduced by 2
3*(5*b)-2
15b-2
Answer:
<h2>One kilogram of oranges cost $3.</h2>
Step-by-step explanation:
The problem states
- 1 kilogram of bananas costs as much as 2 kilograms of oranges. (
) - 30 kilograms of oranges plues 45 kilograms of bananas cost $360.
Let's call
one kilogram bananas and
one kilogram oranges. The cost is related by

Also, we know by given

Replacing the first equation into the second one, we have

Then, we find the other value

Therefore, one kilogram of oranges cost $3.
Answer:
Monthly household expenditures on groceries
Step-by-step explanation:
The response variable is the one for which measurements are desired and that depends on other variables.
In this case, family size, household income, and household neighborhood are independent variables, while the response variable is the monthly household expenditures on groceries.
Buns cost .75 so 7 buns. If you need an equation 2x + 1.25= 15.25