answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marta_Voda [28]
2 years ago
13

Which step shows the result of applying the subtraction property of equality?

Mathematics
2 answers:
zepelin [54]2 years ago
7 0

Answer:

Step 3.

Step-by-step explanation:

We have the equation, \frac{1}{4}(12x+8)+4=3

Step 1: 3x+2+4=3..........Opened the brackets on the left side.

Step 2: 3x + 6 = 3..............Added the numbers on the left.

Step 3: 3x = -3...............Subtracted both sides by 6.

Step 4: x = -1....................Divided both sides by 3.

Thus, we can see that,

Step 3 shows the result of applying the subtraction property of equality.

SVEN [57.7K]2 years ago
4 0
The answer is  step 2
You might be interested in
Thrice of product of five and b is reduced by 2
Diano4ka-milaya [45]
3 times the product of 5 and b is reduced by 2
3*(5*b)-2
15b-2
5 0
2 years ago
What are the possible values of x if (4x – 5)2 = 49? check all that apply. -4/5 -1/2 3 5 7
dexar [7]
4 x - 5 = - 7
4 x = - 2
x = -\frac{1}{2}
or 
4 x - 5 = 7
4 x = 12
x = 3
Answer B) and C)

9 0
2 years ago
Read 2 more answers
Un kg de banane costa cat doua kilograme de portocale . Un restaurant a cumparat 30 de kg de portocale si 45 de kg de banane , p
Nimfa-mama [501]

Answer:

<h2>One kilogram of oranges cost $3.</h2>

Step-by-step explanation:

The problem states

  • 1 kilogram of bananas costs as much as 2 kilograms of oranges. (1 \ kg \ bananas = 2 \ kg  \ oranges)
  • 30 kilograms of oranges plues 45 kilograms of bananas cost $360.

Let's call x one kilogram bananas and y one kilogram oranges. The cost is related by

x=2y

Also, we know by given

45x+30y=360

Replacing the first equation into the second one, we have

45(2y)+30y=360\\90y+30y=360\\120y=360\\y=\frac{360}{120}\\ y=3

Then, we find the other value

x=2(3)=6

Therefore, one kilogram of oranges cost $3.

5 0
2 years ago
A market analyst is developing a regression model to predict monthly household expenditures on groceries as a function of family
notka56 [123]

Answer:

Monthly household expenditures on groceries

Step-by-step explanation:

The response variable is the one for which measurements are desired and that depends on other variables.

In this case, family size, household income, and household neighborhood are independent variables, while the response variable is the monthly household expenditures on groceries.

8 0
2 years ago
Gillian bought some bund and cakes for $15.25. A bun and a cake cost $2 altogether and each cake cost $1.25. She bought one more
laila [671]
Buns cost .75 so 7 buns. If you need an equation  2x + 1.25= 15.25
8 0
2 years ago
Other questions:
  • A kilogram is about 2.2pounds. A cube of water 30cm on edge weighs about how many pounds?
    10·1 answer
  • 14. A $40,000 loan at 4% dated June 10 is due to be paid on October 11. Calculate the amount of interest (assume ordinary intere
    12·2 answers
  • Andrea bought tacos from a food truck and left a 25 % 25%25, percent tip of $ 2.00 $2.00dollar sign, 2, point, 00. What was the
    8·1 answer
  • The students in Marly’s math class recorded the dimensions of their bedrooms in a frequency table.
    9·2 answers
  • What is the recursive formula for this geometric sequence?<br> -2, -16, -128, -1024,
    8·2 answers
  • Caleb’s puppy weighs 2,250 grams. If the puppy weighed 600 grams at his last visit to the veterinarian’s office, what is the per
    14·1 answer
  • Sofia ordered sushi for a company meeting. They change plans and increase how many people will be at the meeting, so they need a
    5·2 answers
  • Kyla sold her laptop to Fely in a condition that Fely should give he a downpayment of Php8,000 and Fely will pay her Php1,000 ev
    15·1 answer
  • A grocer has 2 types of tea, one for sells for $8.00 per pound and the other for $6.00. How many pounds of each kind must he use
    10·1 answer
  • Judy’s brother Sam has a collection of 96, but what are the 10 way Sam can divide his comic books equal groups
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!