Answer:
The 95% confidence interval for the percent of all coffee drinkers who would say they are addicted to coffee is between 21% and 31%.
Step-by-step explanation:
In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of
, and a confidence level of
, we have the following confidence interval of proportions.

In which
z is the zscore that has a pvalue of
.
The margin of error is:

A confidence interval has two bounds, the lower and the upper
Lower bound:

Upper bound:

In this problem, we have that:

Lower bound:

Upper bound:

The 95% confidence interval for the percent of all coffee drinkers who would say they are addicted to coffee is between 21% and 31%.
Answer:

Step-by-step explanation:
Given a circle centre J
Let the radius of the circle =r
LK is tangent to circle J at point K
From the diagram attached
Theorem: The angle between a tangent and a radius is 90 degrees.
By the theorem above, Triangle JLK forms a right triangle with LJ as the hypotenuse.
Using Pythagoras Theorem:

The length of the radius, 
Answer: 12.07 ounce/gallon.
Step-by-step explanation:
given data:
desired ratio = 90grams / liter of water.
ratio In ounce/ gallon
first we convert our grams to ounce
= 98grams / 28.35
= 3.175 ounce.
converting liter to gallons
= 1/3.8
=0.263 gallons
therefore;
= 3.175 ounce / 0.263 gallons
= 12.07 ounce/gallon.
First, create a scale that includes all the numbers- that being, you can plot both the minimum and maximum values on it.
Next, draw a line of a set height (I tend to use 2 squares in my work) where the median is. Next, draw similar lines, at the same height, for the rest of the values- both quartiles and the maximum values. You can obviously do this in whatever order you like, but that's how I do it.
Next, join up the tops and bottoms of the quartiles, with the median in the middle, and connect the middles of the quartiles to their corresponding minimum or maximum values.
Voila, my friend. You have a box plot.