Let C be the amount of compost
T be the amount of topsoil
Each compost cost = $25
Cost of C compost = 25C
Each topsoil cost = $15
Cost of T topsoil = 15T
Amount of compost + amount of topsoil = 10
C + T = 10 -------> Equation 1
cost of C compost + cost of T topsoil = 180
25C + 15T = 180 --------> equation 2
Solve the first equation for C
C + T = 10
C = 10 - T
Now plug it in second equation
25C + 15T = 180
25 ( 10 - T) +15T = 180
250 - 25T + 15T = 180 (combine like terms)
250 - 10 T = 180 (Subtract 250 on both sides)
-10T = 180 - 250
-10T = -70 ( divide by -10 on both sides)
T = 7
She purchased 7 cubic yards of topsoil .
The velocity of the bus is:
velocity (bus) = 36 miles / 40 min
velocity (bus) = 0.9 miles / min
Since the car is 1.5 times faster, so the velocity of the
car is:
velocity (car) = 1.5 * 0.9 miles / min
velocity (car) = 1.35 miles / min
At the meeting point, the sum of the distance is equal to
36 miles. Therefore:
1.35 t + 0.9 t = 36
2.25 t = 36
t = 16 min
So they will meet after 16 minutes.
Answer:
194119
Step-by-step explanation:
well, just plug in your number!
y = 1.55*54000 + 110419
5345.40 is what percent of 45300
5345.40=45300x
0.118=x --divide both sides by 45300
andrews net federal income tax rate is C) 11.8%