Answer:
I'm pretty sure it is 50n+200 <u><</u> 3600
Step-by-step explanation:
Im to fully sure tho
35 + 0.10m = 25 + 0.15m
35 - 25 = 0.15m - 0.10m
10 = 0.05m
10 / 0.05 = m
200 = m.....the price will be the same at 200 miles...they will both cost : $ 55
I'm going to assume this reads

and the path
is parameterized by

with
. Under this parameterization,

and

Then in the integral,


(It's unlikely that an exact answer can be found in terms of elementary functions)
For 1/4 city, he takes = 200 steps
for a city, it is = 200 * 4 = 800
Now, for 4 1/2 = 9/2 city, he would take = 800 * 9/2 = 3600
In short, Your Answer would be 3600 steps
Hope this helps!
We have to use physics: vm = d/t
Where vm = average velocity
d = distance that one travel
t = time in which you travel
Using this formula we know that t = d/vm
First, we find how much time does it take to the rink:
t = 120/55
After we find out the time we have left:
2.75-120/55
Using the same formula we can now calculate the average on his way home =
120/(2.75-120/55)
The final equation:
x= 120/(2.75-120/55) = 211,2 miles per hour