Answer:
a. 0.0783
Step-by-step explanation:
For each flight, we have these following probabilities:
A 15% probability that a flight is delayed
An 85% probability that a flight is on time.
Which of the following is closest to the probability that it will take 5 selections to find one flight that is delayed?
This is the probability that the first four flights are on time and the fifth is late. So

So the correct answer is
a. 0.0783
6i/ (1+i)
multiply by the complex conjugate (1-i)/(1-i)
6i/(1+i) * (1-i)/(1-i)
6i* (1-i) = 6i - 6i^2 = 6i - 6(-1) = 6i +6
(1+i)*(1-i)= 1-i +i -i^2 = 1 -i+i -(-1) = 1+1=2
(6+6i)/2
3+3i
Answer: 3+3i
Answer:
The parameters of the exponential distribution is 0.0133.
Step-by-step explanation:
Exponential distribution is a continuous probability distribution.
The density function of exponential distribution is,

Here the parameter θ is the reciprocal of the mean of the random variable <em>X</em>.
The random variable <em>X</em> has an average value of 75 seconds.
Compute the parameters of the exponential distribution as follows:


Thus, the parameters of the exponential distribution is 0.0133.
Note that (5π)/6 radians = 150°. Therefore the given angle is in quadrant 2.
Refer to the figure shown below.
Reference angles are measured relative to the horizontal axis.
Therefore the reference angle in each quadrant is π/6 radians or 30°.
Denote the reference angle as θ'.
Then, in quadrant 1,
cos θ' = √3/2, sin θ' = 1/2, tan θ' = √3.
Because we are in quadrant 2,
sin θ' = π/6;
sin(5π/6) is positive, but cos (5π/6) and tan (5π/6) are negative.
Answer:
5π/6 is in quadrant 2.
The reference angle, θ' = π/6.
sin(5π/6) is positive, cosine and tangent are negative.
Answer: first option
Step-by-step explanation:
Let's make the following conversion:
40 inches to feet (Knowing that 1 feet=12 inches):

The formula for calculate the are of a rectangle is:

Where l is the lenght and w is the width.
Therefore, when you substitute values, you obtain the following result:
