Answer:
Option d.
Step-by-step explanation:
Total employment for sheet metal workers in 2016 is projected to be = 201,000
This is a 6.3% increase from 2006.
Let the number of workers in 2006 be n
n + (6.3% of n) = 201,000
n + ( 0.063n) = 201,000
1.063n = 201,000
n = 
n = 189,087. 4882 ≈ 189,000
the total employment in 2006 was approximately 189,000
Option d is the answer.
Answer:
x = 26.89352
Step-by-step explanation:
1. remove parenthesis
2. divide both sides by 14
With
a standard deviation of 6 minutes, we will test the hypothesis that σ = 6
against the alternative that σ < 6 if a random sample of the test
times of 20 high school seniors has a standard deviation s = 4.51. use a
0.05 level of significance.
<span /><span><span>
</span></span>
Answer:
0 points
Step-by-step explanation:
So first we see that she gets 2 questions correct,
2 * 5 = 10
Then we see that she gets 5 questions wrong,
5 * -2 = -10
Then we see that she doesn't attempt three questions,
3 * 0 = 0;
Now we add up the points,
10 - 10 + 0 = 0 points