I hope this helps you
-2x <2x-4
4 <4x
1 <x
2x-4 <4
2x <8
x <4
1 <x <4
Answer:
1.5 mph
Step-by-step explanation:
Let speed of boat be x
let speed of current be c
Also, note D = RT
D is distance
R is rate
T is time
Now, for first leg, we can write:
(x+c)3 = D
And for second leg , we can write:
(x-c)4.8 = D [note 4 hour 48 minutes is 4.8 hours]
We can equate both D's to get:
(x+c)3 = (x-c)4.8
3x + 3c = 4.8x - 4.8c
7.8c = 1.8x
We know x = 6.5 [given], plugging it in and solving for c:
7.8c = 1.8(6.5)
c = 1.5
Speed of Current = 1.5 miles per hour
Below are the choices that can be found from other sources:
A. 42
<span>B. 45 </span>
<span>C. 47 </span>
<span>D. 48 </span>
<span>E. 49
</span>
The answer is C or 47. The object’s resultant angle of motion with the +x-axis after the collision is 47. The reason for that is f<span>rom object A’s x-momentum is 5.7 × 104 kilogram meters/second and its y-momentum is 6.2 × 104 kilogram meters/second, we know that tan of the angle from the x-axis is 6.2 / 5.7 = 1.09 and acrtan 1.09 = 47.4</span>