Annually: Total Amount= $1,611.76 Interest Amount= $711.76
Semiannually: Total Amount= $1,625.50 Interest Amount= $725.50
Quarterly: Total Amount= $1,632.62 Interest Amount= $732.62
Answer:
18 units
Step-by-step explanation:
5+5=10
4+4=8
8+10=18 units
Length of circular track is:
L = 2*r*pi
He run 3/4 of it so length is:
L' = 3*2/4*r*pi = 3/2*r*pi
To calculate speed of his movement we use formula:
v = s/t where s = L' and t = 1 minute 45 seconds = 105 seconds
v = L'/t =

v = r* pi/70
If we take that r = 1 answer is
Answer:
2401
Step-by-step explanation:
Given that we want to estimate average income in a population.
The standard deviation of income in the population is $1,000
We want confidence interval around our estimate to be +/- $40
i.e Margin of error = 40
We know that margin of error = Std error * Z critical for 95%
i.e. 
Std error = 
Together we get
