answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitrij [34]
1 year ago
9

If ribbon candy costs 2.50 per foot. How many feet can you buy if u have 11.25

Mathematics
1 answer:
erastovalidia [21]1 year ago
6 0
You can buy 4 feet and one half of ribbon candy.
You might be interested in
An 8 foot length of 4 inch wide crown molding costs $16. How much will it cost to buy 40 feet of crown molding?
malfutka [58]
Converting feet to inches, 8*12=96 and 96*4=384. Next, 40*12=480. Since 384*x (if x represents the cost per inch of crown molding)=16*100=1600 cents due to that for every inch, we add x amount of money, we can find x to be 1600/384=800/192=400/96=200/48=100/24=50/12=25/6 by simply dividing both the numerator and denominator by 2 each time. Since we add x amount of money for every inch, and we have 480 inches, 480*x=480*25/6=2000 cents=2000/100=20 dollars is our answer
6 0
2 years ago
Which equations are equivalent to Three-fourths + m = negative StartFraction 7 over 4 EndFraction? Select three options. m = Sta
marishachu [46]

Answer:

1)  m = negative StartFraction 10 over 4 EndFraction

2) m = negative five-halves

3) m = -\frac{7}{4} - \frac{3}{4}

Step-by-step explanation:

<u>The given equation is:</u>

=> \frac{3}{4} +m = -\frac{7}{4}

Subtracting 3/4 to both sides

=> m = -\frac{7}{4} - \frac{3}{4}

=> m = \frac{-10}{4}

=> m = -\frac{5}{2}

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Korey starts a small carwash business to save up some cash. He decides to offer two different price packages to his clients. Pac
rosijanka [135]

Answer:

Package A

Step-by-step explanation:

Hello there!

The reason that package A is a better deal is beacause it goes down by a fixed rate, not by a percentage. If you get 15 carwashes, you will pay nothing for the 15th, but even if you washed your car 100 times with Package B, you would still pay something!

Have a great day!

5 0
1 year ago
the daily profit in dollars of a specialty cake shop is described by the function P(x)=-3x^2+168x-1920. Where x is the number of
forsale [732]

Answer:

28

Step-by-step explanation:

We have the following function:

f(x)=-3x^{2} +168x-1920

where a=-3, b=168 and c=-1920

In order to calculate the maxium profit for the company, and how many cakes should be prepared in order to reach it, we have to calculate where the parabola's vertex is ubicated. To do so, we use the following formula:

Xv= \frac{-b}{2a}

Xv= \frac{-168}{2.(-3)}

Xv= \frac{-168}{2.(-3)}

Xv= 28

So 28 cakes should be prepared per day in order to maximize profit.

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
What is the GCF of x2 and x9?​
zepelin [54]

Answer:

x²

Step-by-step explanation:

Given the values x² and x^9

The greatest common factor is the factors common to two or more compared values :

Factors of :

x² = x * x

x^9 = x * x * x * x * x * x * x * x * x

Multiplying the Factors in both are : x * x = x²

Similarly :

___|x² | x^9

_ x | x | x^8

_ x | 1 | x^7

There is no factor which can reduce both further simultaneously, Hence the G. C. F = (x * x) = x²

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Thelma Thrifty went to her bank. She had a balance of $1,209.76 in her savings account. She withdrew $131.44 and the teller cred
    12·1 answer
  • a survey asked 50 students if they play an instrument and if they are in band. 25 students play an instrument 20 are in a band a
    14·2 answers
  • Use complete sentences to explain how the coordinate plane is a useful tool for geometric proofs.
    9·1 answer
  • Which point is a solution to the inequality shown in this graph? (0,1) (3,-1)
    11·2 answers
  • A woman who is 64 inches tall has a shoulder width of 16 inches. How tall is a woman who has a shoulder width of 18.5 inches?
    7·1 answer
  • Pecans that cost $28.50 per kilogram were mixed with almonds that cost $22.25 per kilogram. How many kilograms of each were used
    9·1 answer
  • In a study of the effects of acid rain, a random sample of 100 trees from a particular forest is examined. Forty percent of thes
    14·2 answers
  • Problem 8-32 You are conducting a reliability analysis for a new product. Based on prior testing with a similar product, you bel
    6·1 answer
  • A researcher says to the respondents in a poll, “Eating too many sugary foods leads to cavities. Would you rather have soda or w
    7·1 answer
  • A drinks company use 76.8 kg of sugar in April .How much sugar the day use each day?​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!