7h+3s=27.95 subtract 7h from both sides
3s=27.95-7h divide both sides by 3
s=(27.95-7h)/3
Then we are told:
5h+4s=23.4, using s found above makes this equation become:
5h+4(27.95-7h)/3=23.4 multiply both sides by 3
15h+4(27.95-7h=70.2 perform indicated multiplication on left side
15h+111.8-28h=70.2 combine like terms on left side
-13h+111.8=70.2 subtract 111.8 from both sides
-13h=-41.6 divide both sides by -13
h=$3.20
Answer:
0.6421
Step-by-step explanation:
In this case we have 3 trials and we have 2 options for each one. The driver has or hasn't been under alcohol influence. The probability that the driver has is 0.29 and the probabiility that the driver hasn't is 1 - 0.29 = 0.71
each trial is independent because we are assuming that the population of drivers in between 21 and 25 years old is very big.
The probability that one of them was under alcohol influence can be found by finding the probability that non of them was under alcohol influence because:
1 = p(x = 0) + p(x ≥ 1)
p(x ≥ 1) = 1 - p(0)
The probability that none of them was under alcohol influence is going to be:
0.71×0.71×0.71 = 0.3579
The probability of finding at least one driver that has been under alcohol influence is:
0.6421
There would be 12 litres in the tub after 4 minutes
X = 2
4x + 8 = 16
-8 -8
----------------
4x= 8
-- --
4 4
------------
x=2