The answer to this question would be: 5 second
In this question, you are given the initial distance (300ft), car velocity(48ft/s) and the final distance(60ft). You are also given the equation to calculating the distance, so this question should be easier. The question is when the time where the distance is 60 ft. So the answer would be:
distance= 300-48t
60 = 300ft- 48t
48t= 300- 60=240
t= 5
If you add up all of the money he made and divide it by the amount he made via tips, you will see that the percent tip he received was 16%
8x +7y = 39 multiply everything by 2
2(8x +7y = 39)
16x +14y = 78
+4x - 14y= -68
-------------------------
20x = 10
20x /20 = 10/20
x = 1/2
Plug x into first formula
8 x + 7y =39
8(1/2) 7y=39
4+ 7y =39
4-4+7y =39-4
7y =35
7y/7 = 35/7
y = 5
(1/2, 5)
For 1/4 city, he takes = 200 steps
for a city, it is = 200 * 4 = 800
Now, for 4 1/2 = 9/2 city, he would take = 800 * 9/2 = 3600
In short, Your Answer would be 3600 steps
Hope this helps!
Answer:
1. Equilibrium solution: y= -3
2. Equilibrium solution y= ±1.414
Step-by-step explanation:
Thinking process:
The equilibrium solution can only be derived when 
1. Let's look at the first equation:

equating
to the expression
gives
y + 3 = 0
y = -3
Therefore, the equilibrium solution occurs at y = -3
2. Let's look at the second solution:

dividing each side by (t²-1) gives
1/(t²-1)
= (y²-2)/ (y²-4)
factorizing the right hand side gives:
at equilibrium:
, then
y² - 2 = 0
solving for y gives y = ±√2
= ±1.414