answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
2 years ago
12

1. Gilbert wants to know the dimensions of his (3x2 – 12x + 9) square units

Mathematics
1 answer:
Verizon [17]2 years ago
3 0
3x2=6-21=18babdhjbdjdbdnhdbdnd
You might be interested in
Twice a year, for all four years of college, you used your credit card to pay for books and supplies, which amounts to $516 a se
mixer [17]

Answer:

$11,728

Step-by-step explanation:

Twice a year, for 4 years is 8 times

516×8 = 4128

Yearly for 4 years is 4 times

700×4 = 2800

Every month for 4 years is 48 times

100×48 = 4800

Minimum expenditure:

4128 + 2800 + 4800 = $11,728

4 0
2 years ago
Compare and contrast XY with XY.
mojhsa [17]

Answer:

{}                                                                                                    XY                \overline {XY}

Represent a distance {}                                                                 √

Represent a segment {}                                                                                     √

Represent a numerical value {}                                                     √

Represent a geometric figure                                                                           √

Can be found by applying the ruler postulate  {}                         √

Can be be duplicated with a compass and a straight edge                          √

Step-by-step explanation:

The difference between XY and \overline {XY} are that the points XY represents the distance between two points having a numerical value whose value can be found by using a ruler to find difference in the numbers on the ruler that coincides with the points, while

4 0
2 years ago
A financial advisor tells you that you can make your child a millionaire if you just start saving early. You decide to put an eq
Blababa [14]

Answer:

$12159 per year.

Step-by-step explanation:

If I invest $x each year at the simple interest of 7.5%, then the first $x will grow for 35 years, the second $x will grow for 34 years and so on.

So, the total amount that will grow after 35 years by investing $x at the start of each year at the rate of 7.5% simple interest will be given by

x( 1 + \frac{35 \times 7.5}{100}) + x( 1 + \frac{34 \times 7.5}{100}) + x( 1 + \frac{33 \times 7.5}{100}) + ......... + x( 1 + \frac{1 \times 7.5}{100})

= 35x + \frac{x \times 7.5}{100} [35 + 34 + 33 + ......... + 1]

= 35x + \frac{x \times 7.5}{100} [\frac{1}{2} (35) (35 + 1)]

{Since sum of n natural numbers is given by \frac{1}{2} (n)(n + 1)}

= 35x + 47.25x

= 82.25x

Now, given that the final amount will be i million dollars = $1000000

So, 82.25x = 1000000

⇒ x = $12,158. 05 ≈ $12159

Therefore. I have to invest $12159 per year. (Answer)

5 0
2 years ago
Giselle wants to buy a condo that has a purchase price of $163,000. giselle earns $2,986 a month and wants to spend no more than
Alborosie
The condo costs $163,000, earns $2,986 per month, spends no more than 25% of her income, then if she pays $33,000 for the down payment, the remaining amount would be $130,000. Since 20% of the initial cost is only $32,600, she can adjust her down payment to 20.25% of the initial cost so that the annual payments would be less.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Paul bakes loaves of bread and bread rolls in the ratio of 2:5. If he bakes 750 bread rolls, how many loaves will he bake? A rec
Zanzabum
Paul bakes 300 bread loaves. I don’t know the question you’re asking for the second question.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Question Please help. Alina spent no more than $45 on gas for a road trip. The first gas station she used charged $3.50 per gall
    7·1 answer
  • Solve for the indicated variable u=x-k, for x
    12·2 answers
  • Sean took 4 hours to travel from Town A to Town B at an
    8·1 answer
  • When Margo makes cheese ravioli, she uses both ricotta and mozzarella cheeses to make the filling. She often varies the proporti
    5·1 answer
  • Equation with parentheses help​
    13·1 answer
  • Light bulbs cost £2.30 each. Yasmin buys as many as she can with £20. How much change should she get? Give your answer in pounds
    13·2 answers
  • The Hernandez family orders 3 large pizzas. They cut the pizzas so that each pizza has the same number of slices, giving them a
    10·2 answers
  • Horizontal plane A and vertical plane B intersect at a line. Line n is vertical on plane B and forms a right angle with horizont
    10·2 answers
  • According to the Fundamental Theorem of Algebra, which polynomial function has exactly 11 roots?
    9·1 answer
  • A worker has a base pay of $20 per hour, gets $3 more per hour after 8 hours, and gets $4 more
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!