Answer: 1/8
Step-by-step explanation: 3/4 x 1/6 = 24/3 (simplify to 1/8)
Celia bought a bag of 12 goldfish for $3, Cost of 1 goldfish is $0.25 .
<u>Step-by-step explanation:</u>
The goldfish is a freshwater fish in the family Cyprinidae of order Cypriniformes. It is one of the most commonly kept aquarium fish. A relatively small member of the carp family, the goldfish is native to East Asia.
Here we have , Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 . We need to find the cost of 1 goldfish . Let's find out:
Celia have a bag of 12 goldfish which cost her $3 . So , cost of 1 goldfish is equivalent to
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Therefore, Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 , Cost of 1 goldfish is $0.25 .
Answer: <span>Newton’s laws can explain the forces that occur between objects every day.
Newton's Laws are known as the "Three Laws of Motion." They address inertia, force, and gravity. Because these are all phenomenons that occur every day, that is the correct answer.
</span>
5c+3b=29.99
3c+7b=32.71
15c+9b=89.97
15c+35b=163.55
26b=73.58
b=2.83
c=4.30