answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
luda_lava [24]
2 years ago
12

The zoo sold 250 admission tickets on Tuesday. Some of the tickets were child tickets and the rest were adult tickets. A child's

ticket cost $12.75 and an adult ticket cost $18.50. If the zoo sold $4739.50 worth of tickets, which system of equations could be used to determine how many adult tickets, a, and how many child tickets, c, were sold?
Mathematics
1 answer:
Phoenix [80]2 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Let c represent the number of child tickets that were sold.

Let a represent the number of adult tickets that were sold.

The zoo sold 250 admission tickets on Tuesday. Some of the tickets were child tickets and the rest were adult tickets. This means that

c + a = 250 - - - - - - - - - - 1

A child's ticket cost $12.75 and an adult ticket cost $18.50. If the zoo sold $4739.50 worth of tickets, it means that

12.75c + 18.5a = 4739.50 - - - - - - - 2

Equation 1 and equation 2 are the system of equations that could be used to determine how many adult tickets, a, and how many child tickets, c, were sold

You might be interested in
A store sells yogurt in small, medium, and large sizes. A small yogurt costs $2, a medium costs $3, and a large costs $5. In one
lidiya [134]
Let S = number of small yogurts ($2 each).
Let M = number of medium yogurts ($3 each)
Let L = number of large yogurts ($5 each)

Total yogurts is 27, therefore
S + M + L = 27

Total revenue generated is $98, therefore
2S + 3M +5L = 98

There are five more large yogurts than small yogurts, therefore
L = S + 5, or
-S + L = 5

These three equations may be written as the matrix equation
[  1   1   1  | |S|      |27|
|  2  3  5 | |M| =   |98|
| -1   0  1 | |L|       | 5|

The determinant of the matrix is
D = 3 - (2+5) + 3 = -1.

Solve with Cramer's Rule to obtain
S = -[27*3) - (98-25) - 15]
   = 7
M = -[(98-25) - 27(2+5) + (10+98)]
    = 8
L = -[15 - (10+98) + 27(3)]
   = 12

Answer: 7 small, 8 medium, 12 large yogurts.
8 0
2 years ago
a computer shop charges 20 pesos per hour (or a fraction of an hour) for the first two hours and additional 10 pesos per hour fo
Serhud [2]

Answer:

The equation for the price, as a function of time in hours is:

P(x) = 20*x    for 0 ≤ x ≤ 2

P(x) = 40 + 10*(x - 2)  for  2 ≤ x

Now, we want to evaluate this function in 40 mins.

we know that 1 hour = 60mins.

Then 40 mins = (40/60) hours = 0.67 hours.

Then we input this in our function, and because this is smaller than 2, we use the first piece of our function:

P(0.67) = 20*0.67 = 13.4

So in 40 mins, the charge will be 13.4 pesos.

7 0
1 year ago
As a laboratory assistant, you measure chemicals using the metric system. For your current research, you need to measure out 45
tankabanditka [31]
There are about 28 grams in an ounce so 45/28 is about 1.5
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
ΔABC is an isosceles triangle with AB = BC= 6 units. D and E are the midpoints or AB and BC, respectively. The length of AC is 8
nydimaria [60]
There are two triangles that exist in this problem. First is the given triangle ABC, witch AB = BC = 6 and AC = 8
Next is the smaller triangle formed by connecting points D and E; triangle EAD, with EA = AD = 3 and the length of DE is unknown.
Because these triangles are similar, a simple ratio may be set up in order to calculate DE.
DE / AC = EA / AB
DE = 3/6 * 8
DE = 4 units
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
A bar of soap with dimensions 2 x 4 x 0.5 inches is sold for $3 individually. A three-pack of the same soap costs $8. How much d
LUCKY_DIMON [66]
We know that
volume of a bar of soap=2*4*0.5----> 4 in³

<span>A bar of soap is sold for $3 individually
</span>so
$3/4-----> 0.75 $/in³

<span>A three-pack of the same soap costs $8
so
$8*(3*4)----> 0.67 $/in</span>³

<span>if you buy the three-pack you save-----> [0.75-0.67]=0.08 $/in</span>³

the answer is
$0.08
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Jorden drives to the store at 30 miles per hour. On her way home she averages only 20 miles per hour. If the total driving time
    14·2 answers
  • Osvoldo has a goal of getting at least 30\%30%30, percent of his grams of carbohydrates each day from whole grains. Today, he at
    12·2 answers
  • At a skills competition, a target is being lifted into the air by a cable at a constant speed. An archer standing on the ground
    5·1 answer
  • Find the value of X in the diagram below.
    9·1 answer
  • A worker is paid rs. 2130 for 6 days .if his total wage during a month is rs. 9230 find the number of days he worked in the mont
    13·1 answer
  • Brian buys 5 cookies and 1 bottle of water. The total cost is $8.75. If the bottle of water costs $1.25, which equation can be u
    9·2 answers
  • Over the weekend Pop's Pizza Shack sold 53 pepperoni, 43 sausage, 61 cheese, 42 mushroom, 48 hamburger and 41 combination pizzas
    8·2 answers
  • To raise money for a local charity, students organized a wake-a-thon
    13·1 answer
  • The problem has too little information:
    7·2 answers
  • A car manufacturer advertises that its new sports car has a turning radius of only 16 feet. The front tires are 4.5 feet apart.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!