The answer is c.(0,1.50) because $5.25 and $6.25 if u use a calculator u will see your answer
Answer:
So, the times the ball will be 48 feet above the ground are t = 0 and t = 2.
Step-by-step explanation:
The height h of the ball is modeled by the following equation

The problem want you to find the times the ball will be 48 feet above the ground.
It is going to be when:





We can simplify by 16t. So

It means that
16t = 0
t = 0
or
t - 2 = 0
t = 2
So, the times the ball will be 48 feet above the ground are t = 0 and t = 2.
Divide total miles by speed to get how long it will take to drive:
569 miles / 65 mi/h = 8.75 hours.
Now subtract the time it takes to drive from the total time you can travel:
9.5 hours - 8.75 hours = 0.75 hours.
You can stop for 0.75 hours.
HELLO,
Your answer is 130-50=80
You would have to make 80 dollars,
So 8 dollars per hour (of course that is below minimum wage that means you need a raise).
Therefore, you need to mow lawns for 10 hours
Thanks for posting your question here on brainly.
Hope this helps you.
Let me know if its correct.
Its max is 780
2/3 + 1/6 = 5/6
650/5=130
650+130=780