answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
2 years ago
5

A textbook store sold a combined total 402 of psychology and math textbooks in a week. The number of psychology textbooks sold w

as two times the number of math textbooks sold. How many textbooks of each type were sold?
Mathematics
1 answer:
uranmaximum [27]2 years ago
4 0

Answer:

The number of textbooks of each type were sold is <u>134 math </u>and <u>268 psychology </u>books.

Step-by-step explanation:

Given:

Total number of math and psychology textbooks sold in a week is 402.

Now, let the number of math textbooks sold be x.

And, the number of psychology textbooks be 2x.

According to question:

x+2x=402

3x=402

Dividing both sides by 3 we get:

x=134

So, total number of math textbooks were 134 .

And, total number of psychology textbooks were 2x=2\times 134

                                                                                 =268.

Therefore, the number of textbooks of each type were sold is 134 math and 268 psychology books.

You might be interested in
Tony’s class needs more than $500 for the school dance. So far, they have raised $200. They plan to have a car wash, charging $8
Orlov [11]

Answer: no Tony is not correct It is less than 5 hundred dollars.

Step-by-step explanation: 8×37=296 +200 = 496

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
A store had 4 boxes of video Games.How many days would it take to sell the games if each day they sold one fifth
Korvikt [17]
The answer would be 20 days.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A meter is 3.37 inches more than a yard swimmer a swims 100 meters and swimmer b swims 100 yeards how many more feet did swimmer
olga_2 [115]
Swimmer a swims 100 meters, which is 100 1-meters, which is 100
(1 yards +3.37 inches) = 100 yards + 337 inches.

1 yard is 3 feet, so 100 yards are 300 feet.

100 in is 8.33 feet so
337 in is (337*8.33)/100=28.07 feet


Swimmer b swims 100 yards, which is 300 feet

Swimmer a swam 28.07 feet.


4 0
2 years ago
A car trip is 1/2h shorter that a bus trip. How long is the car trip if the bus trip is 3/4h?
olchik [2.2K]

Answer:

1/4h

Step-by-step explanation:

If the time for the car trip is x, then given that a car trip is 1/2h shorter than a bus trip, it means that adding 1/2h to the time for a car trip gives the time for the bus trip.

Hence, the time for the bus trip

= (1/2 + x)h

since the bus trip is 3/4h, it means that

1/2 + x = 3/4

collecting like terms,

x = 3/4 - 1/2

= 3/4 - 2/4

= 1/4

Hence the car trip is 1/4h.

7 0
1 year ago
A geometry teacher asked Charlene to define “acute triangle.” Charlene said that an acute triangle is a triangle whose three int
Slav-nsk [51]
By definition we have to:
 Acute triangle - It is a triangle that has all acute angles. An acute angle is one whose degree of measurement is less than 90.
 Therefore, Charlene's definition is correct.
 Charlene said:
 triangle is a triangle whose three interior angles have measures less than 90 °
 Answer:
 C.Yes, because this definition fits all acute triangles and does not fit triangles that are not acute.
4 0
2 years ago
Other questions:
  • The local skating rink pays marry a fixed rate per pupil plus a base amount to work as a skating instructor. she earns $90 for i
    11·1 answer
  • Jordan shoots 100 3-point shots per basketball practice.she makes 44 shots.what decimal represents the number of shots she makes
    12·2 answers
  • jeleeza got a 5 percent raise from her boss. if she was making $8 an hour, how much is she making now?
    6·2 answers
  • Do you think a sequence of translations across the x- or y- axis and/or reflections on a figure could result in the same image a
    7·2 answers
  • Store A advertises a sale for 3 loves of bread for $5.94. Explain how to use an equivalent rate to find the unit price of the br
    8·2 answers
  • The glee club has $90 to spend on pens and pencils. Each pen costs $0.75 and each pencil costs $0.15. Let x represent the number
    8·2 answers
  • Hilda was simplifying some numerical expressions and made each of the following sequences of calculations. Name the mathematical
    9·2 answers
  • Point Y is the midpoint of segment XZ. If XY = 2(3x +1) and YZ = 5x + 22, find the value of x.
    11·1 answer
  • Students are asked to memorize a list of 100 words. The students are given periodic quizzes to see how many words they have memo
    5·1 answer
  • A professional writer decides to judge the value of her laptop by the number of times she presses
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!