For this case we must pose a verbal problem equivalent to the following expression:

So, we have:
The sum of double a number plus five.
We propose the expression:
A number subtracted from the sum of double the same number plus five equals twenty-six.
Answer:
A number subtracted from the sum of double the same number plus five equals twenty-six.
Answer: 0.6 cm
Step-by-step explanation:
Given : Over the past 4 years, Grandpa Ernie's height decreased by a total of 2.4 cm.
If the height is decreased by the same amount each year.
Then, the change in Grandpa Ernie's height each year will be =
Total decrease in height ÷ 4
= 2.4 cm ÷ 4 = 0.6 cm
Hence, the change in Grandpa Ernie's height each year = 0.6 cm
To write the coefficients of the 8 terms, either start with a combination of 7 things taken 0 at a time and continue to 7 things taken 7 at a time or use the 7th row of Pascal’s triangle.
For the first term, write x to the 7th power and 3 to the 0 power. Then decrease the power on x and increase the power on y until you reach x to the 0 and y to the 7.
Simplify by evaluating the coefficients and powers 3
Step-by-step explanation:
Answer:
We know that In 1990, the mean duration of long-distance telephone calls originating in one town was 7.2 minutes. And we want to test if the mean duration of long-distance phone calls has changed from the 1990 mean of 7.2 minutes (alternative hypothesis) and the complement rule would represent the null hypothesis.
The correct system of hypothesis are:
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
So then the best option for this case would be:
H0: μ = 7.2 minutes Ha: μ ≠ 7.2 minutes
Step-by-step explanation:
We know that In 1990, the mean duration of long-distance telephone calls originating in one town was 7.2 minutes. And we want to test if the mean duration of long-distance phone calls has changed from the 1990 mean of 7.2 minutes (alternative hypothesis) and the complement rule would represent the null hypothesis.
The correct system of hypothesis are:
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
So then the best option for this case would be:
H0: μ = 7.2 minutes Ha: μ ≠ 7.2 minutes
And in order to test the hypothesis we can use a one sample t test or z test depending if we know the population deviation or not
Answer: The lower bound of confidence interval would be 0.116.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
p = 13.2%= 0.132
n = 1105
At 90% confidence,
z = 1.645
So, Margin of error would be

So, the lower bound of the confidence interval would be

Hence, the lower bound of confidence interval would be 0.116.