The empirical rule for normal distributions states that approximately 68% of the data points lie within the range plus and minus one standard deviation of the mean.
The answer is 68%.
2.161616 as a fraction is 2 161616/1000000 in simplest form its 2 10101/62500
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Mathematically, we shall be using the z-score here
Z-score = (x-mean)/SD
From the question, mean = 80 and SD = 4
So we want to get the option in the question that has a z-score of 1 or below
Let’s look at 75
80-75 = 5 ( this is clearly above 1 standard deviation of 4)
For 77;
80 -77 = 3
This is less than the standard deviation of 4, meaning it is within 1 standard deviation of the mean
Answer:
The volume of cube-shaped block is 0.125 cubic feet.
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Edge length of storage container =

Edge length of block =

Putting value we get,
Edge length of block =

Volume of cube-shaped block = Volume of cube

Thus, the volume of cube-shaped block is 0.125 cubic feet.
Answer:
The correct option is option B.
Step-by-step explanation:
The given function is

We can rearrange the function as

⇒ 3(x - 4)² - 2 = 18y - 36
⇒ 3(x - 4)² = 18y - 34
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Therefore, the inverse function will be,
Therefore, the correct option is option B. (Answer)