answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katyanochek1 [597]
1 year ago
5

What is the constant of proportionality in the equation y = StartFraction x over 9 EndFraction? 0 StartFraction 1 over 9 EndFrac

tion StartFraction 8 over 9 EndFraction 1
Mathematics
2 answers:
Sonja [21]1 year ago
8 0

Answer:

The answer is C.

Step-by-step explanation:

You only need the answer.

KengaRu [80]1 year ago
5 0

Answer:

Actually, the answer is B. 1/9.

Step-by-step explanation:

I said C, and got it wrong on EDGENUITY.

You might be interested in
105,159 rounded to the nearest ten thousand
ivolga24 [154]

For this case we have the following number:

105,159

By definition we have:

thousand place: five-digit number greater than zero.

On the other hand we have as a rule:

When the previous number is greater than or equal to five, then the next number increases by one.

So we have to round off to the nearest ten thousand:

105,159 = 110,000

Answer:

105,159 rounded to the nearest ten thousand is:

105,159 = 110,000

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If a plant grows 1/4 cm every day for 21 days, what is the total<br> amount of growth?
Naddika [18.5K]
I think it’s 5.25 cm but you might want to double check.
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Jesse made 312 mini energy bars she put 24 bars in each bag she plans to sell each bag for $6
lukranit [14]

Answer:

There will be 13 such bags and Jesse will earn $ 78 by selling the energy bars.

Step-by-step explanation:

Jesse made 312 mini energy bars. She put 24 bars in each bag. So, there will be, \frac {312}{24} = 13 such bags.

She plans to sell  each bag for $6, so she will earn

$ (13 \times 6)

= $ 78 by selling the energy bars.

8 0
1 year ago
Describe a real life multiplication situation for which an estimate makes sense
Drupady [299]
If you are trying to create a garden of potted plants, you would find out how much soil each pot needs/holds and multiply that by how many pots you plan to use. then you would go to the store for potting soil, which let’s say came in smaller packs and you need to purchase multiple. use multiplication estimation to estimate how many bags you’d need.
I know this is a dumb example...sorry this is one I remember from my fourth grade math teacher ahah
3 0
1 year ago
Which are examples of unit rates? Check all that apply.
mylen [45]
I believe the answer is $100 for 5 tickets. I hope this helps!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 0.04 divided by 23.6
    14·2 answers
  • Joshua is 25 years old and has a high risk job making $72,000 a year. The insurance company charges him an extra 20% on top of h
    10·2 answers
  • What is the answer to 446,571÷87
    5·2 answers
  • Which equation is the inverse of y=x2 + 16?
    13·2 answers
  • Complete the square to make a perfect square trinomial. Then, write the result as a binomial squared. q2+11q
    14·2 answers
  • The hawk flew over the meadow and saw 60 mice he caught 18 of them what percent of the mice did he catch
    14·1 answer
  • Christie has $200 in her bank account. Every month, she deposits $20 into her account. The equation of the line that models the
    5·1 answer
  • Angie and Becky each completed a separate proof to show that the measures of vertical angles AKG and HKB are equal. Who complete
    6·1 answer
  • Which of these statements best describes the relation shown in Item 1?
    11·1 answer
  • Which graph represents a function with direct variation?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!