Average acceleration: ( v - v o ) / Δ t
v = 0 m/s, v o = 20 m/s, Δ t = 3.5 s
a (average) = ( 0 m/s - 20 m/s )/3.5 s = - 20 m/s / 3.5 s =
= - 5.7142857 m/s² ≈ - 5.71 m/s²
Answer:
4 dollars / yard.
Step-by-step explanation:
Formula
Cost per yard = Total Dollars paid/ yards of fabric
As a decimal 1/4 = 0.25
Givens
Total dollars paid = 13
Total yards of fabric 3.25
Solution
cost per yard = 13 / 3.25
Cost per yard = 4 dollars per yard
B. 94 because it is the same as the other one