Answer:
The anwerss to the question are
(A) P(No less than two people use their phones while driving) = 0.1225
(B) P(The probability that no more than one person of the three people use their cell phone while driving) = 0.147875
Step-by-step explanation:
The given relations are
Percentage of motorists that routinely drive while sing their phone = 35 %
The probaboloty that if a peerson is random;ty selected from a group of hudred person routinely uses their phone wjile friving P(phone) = 35
The probability that a motorist randomly selected fron a set of 100 do not routinely use thir phones while driving = P(No celll phone) = 65
Then the probability that when three people are selected at random at least two people of the three people use their cell phone while driving is
P(phone) = 35/100m = 0.35
P(No celll phone) = 65/100 = 0.65
(A) Probability of at least two of three use their phones whle driving is
0.35×0.35×0.65 +0.35×0.35×0.35 = 0.1225
(B) The probability of only one person out of three seted use their phones while driving is
(0.35)(0.65)(0.65) = 0.147875
Answer: The answer is 
Step-by-step explanation: Given that Kayleigh babysat for 11 hours the present week. Also, this was 5 less than two-third of the number of hours she babysat last week, which is represented by 'h'.
We are to write an equation to represent the number of hours she babysat each week.
So, for that, let 'x' be the number of hours she babysat this week. Then, according to the question, we can write

Also, it is given that

Therefore,

Hence, using the above relation, we can find the number oh hours Keyleigh babysat each week.
Thus, the required equation is
where, 'x' and 'h' are the number of hours she sat this week and last week respectively.
M< 6 = m< 7 (vertical angles)
11x + 8 = <span>12x – 4
12x - 11x = 8 + 4
x = 12
so
m< 6 = </span>11x + 8
m< 6 = 11(12) + 8
m< 6 = 132 + 8
m< 6 = 140
m<4 = 180 - m<6
m<4 = 180 - 140
m<4 = 40
answer
<span>m<4 = 40</span>
Graph B represents the function g(x)=x^3-2 Graph C represents the function h(x)=2x^3
The result 0.14 as percentage is 14%
Margin error is 38% ⁺/₋ 14%