First calculate the total price of the car alarm
P = 325 + 0.12(325)
P = $ 364 is the total prize of the car alarm
then calculate the discounted price
35%-off sale
P = 364( 1 - 0.35)
P = 364(0.65)
P = $ 236.6
$ 100 coupon
P = 364 - 100
P = $ 264
so it is better to have the 35%-off sale
so the answer is A
Answer:
The Total Cost of a T shirt After coupon is Applied
Step-by-step explanation:
i Just Took the quiz and Got it Right Please Trust me
f = 180 - p - c
to find the amount of fat subtract the protein and carbs from the original 180 calories
If he increases the number by 10%, he will have 110% of the number.
Then he reduces it by 10% of the new number, which s 11%.
110% - 11% = 99%
The answer is 99%.
Hope this helps!