answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tester [92]
1 year ago
13

Hailey paid $13 for 1 3/7 kg of sliced salami What was the cost per kilogram of salami

Mathematics
2 answers:
3241004551 [841]1 year ago
6 0
It cost hailey $9.10 for 1 kg of salami
JulijaS [17]1 year ago
4 0

Translate words into numbers.

13/(1 3/7)

First convert to improper fraction.

13/(10/7)

Then, note that division is the same as multiplying by the divisor's reciprocal.

13x7/10=9.1

answer: $9.10 per kilogram

You might be interested in
How much power is produced by a flashlight that has a voltage of 12 volts and a current of 6.5 × 10-2 amps?
Jlenok [28]

Answer:

0.78 Watts is correct answer.

Step-by-step explanation:

Formula:  

P=V*I  

=12*(6.5*10^-2)  

= 12*0.065  

=0.78 Watt.  

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Will a 9m long planks fit into a square room of side 7m? please I really needed help with this one
Darya [45]
No because if it is a square all the sides are 7m long so a 9m plank will not fit. Hope this helps.
5 0
1 year ago
Milena wants to power toy cars and helicopters using batteries. Her goal is to power at least 11 toys with a most 60 batteries .
Anni [7]

Answer:

8 helicopters at most

Step-by-step explanation:

I worked on this problem and that was the answer not 99 like the other.

6 0
1 year ago
Problem A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need \$10$10dollar sign, 10 for 444 apples and 444 or
andre [41]

Answer:

4a + 4b = 10

6a + 6b = 12

Step-by-step explanation:

Putting the equation in a system of linear equation :

We donate, apples and oranges using any preffered letter or alphabet

Let :

Apples = a ; oranges = b

4 apples and 4 oranges equals $10

4a + 4b = 10

6 Apples and 6 oranges equals $12

6a + 6b = 12

Hence, the system of linear equation :

4a + 4b = 10

6a + 6b = 12

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Jeff lives 12 miles east of Stan. Jeff lives 16 miles north of Wei. What is the shortest distance that Stan and Wei can live fro
Greeley [361]
|  \
|     \ 
| 16  \
|         \
|______\
 12

Envision this as a right triangle, with one leg of 12 miles, and the other 16 miles. Solve using the Pythagorean Theorem a²+b²=c²:

12²+16²=c²
400 = c²
20=c...they live at least 20 miles from each other.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • If ƒ(x ) = 3x + 1 and and ƒ -1 = , then the ordered pair of ƒ -1(10) = (10, 31) (10, 3) (3, 10)
    7·1 answer
  • Ella’s test grades in her history class are 89, 94, 82, 84, and 98. What score must Ella make on her next test to have a mean te
    14·2 answers
  • Sammy wrote the following proof. What did he do wrong?
    13·2 answers
  • Sanji throws an 8-sided solid with faces numbered 1 through 8. Which of the following statements is true? Select all that apply.
    8·1 answer
  • Suppose T: ℝ3→ℝ2 is a linear transformation. Let U and V be the vectors given below, and suppose that T(U) and T(V) are as given
    12·1 answer
  • 2 ratios equivalent to 3:12
    10·2 answers
  • Would apreciate if someone helped me..
    10·1 answer
  • If a is an arbitrary nonzero constant, what happens to a/b as b approaches 0
    13·1 answer
  • Simplify 2p × 3p2 ×4p3​
    7·1 answer
  • 1+5+5VE+Y5-5U<br> Help me please
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!