Answer:
a: 28 < µ < 34
Step-by-step explanation:
We need the mean, var, and standard deviation for the data set. See first attached photo for calculations for these...
We get a mean of 222/7 = 31.7143
and a sample standard deviation of: 4.3079
We can now construct our confidence interval. See the second attached photo for the construction steps.
They want a 90% confidence interval. Our sample size is 7, so since n < 30, we will use a t-score. Look up the value under the 10% area in 2 tails column, and degree of freedom is 6 (degree of freedom is always 1 less than sample size for confidence intervals when n < 30)
The t-value is: 1.943
We rounded down to the nearest person in the interval because we don't want to over estimate. It said 28.55, so more than 28 but not quite 29, so if we use 29 as the lower limit, we could over estimate. It's better to use 28 and underestimate a little when considering customer flow.
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Given that :
Clients are interviewed in groups of 2 on the first day; meaning two persons at a time
Second day, clients are interviewed in groups of 4; meaning 4 persons at a time.
Therefore, if the same number of clients are to be interviewed on each day, the smallest number of clients that could be interviewed each day could be obtained by getting the Least Common Multiple of both numbers: 2 and 4
- - - - 2 - - - 4
2 - - - 1 - - - 2
2 - - - 1 - - - 1
Therefore, the Least common multiple is (2 * 2) = 4
Therefore, the smallest number of clients that could be interviewed each day is 4.
Speed traveling west = x - 10 km /hr
275 / ( x-10) - 300 / x = 1/2
275 *2x - 300 (x-10)*2 = ( x-10) *x
550x - 600x +6000 = x^2 -10x
x^2 +40x - 6000 = 0
( x -60) ( x+100) = 0
x = 60
ANSWER East = 60 km/ hr West = 50 km /hr
CHECK
300 /60 = 5 hours
275 /50 = 5.5 hours
Answer:
40.1%
Step-by-step explanation:
I am assuming that 192 is in 100%.
100% = 192
I then represent the value that we are looking for with
.
x% = 77
By dividing both equations (100% = 192 and x% = 77) and remembering that both left hand sides of BOTH equations have the percentage unit (%).

Now, of course, we take the reciprocal, or inverse, of both sides:

x = 40.1%
Thus making the answer: 40.1% of 192 is 77.