I believe the answer is B) -3/2 or -1.5.
Please give a heart and rating if this is right!
Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
You have a sample of 200 people, they were asked their primary source of news, categorized in (1) Television, (2) Radio, (3) Internet and (4) Other.
And your objective is to test if the proportions in this sample follow the known frequencies 10%, 30%, 50%, and 10%.
The propper statistic test to use to probe if the sample follows the known or historical distribution is Chi-Square goodness of fit test. In this test, what you state in the null hypothesis is the model or distribution you want to test. In this case, you've to write down the proportions for each category:
H₀: P(1)= 0.10; P(2)= 0.30; P(3)= 0.50; P(4)= 0.10
I hope you have a SUPER day!
The minimum amount of trips would be 5. This is because in one trip he can only carry 3, so you would take 5 times 3. You may think it should be 4 trips, but 12 is 1 short of 13,so you would have to make one extra trip to get all 13 bottles.
(1,1) because x + 2y <4
=1 + 2(1)
= 3 which is less than 4
Answer:Step-by-step explanation:
so if you buy 2 jumpers it will be the cost of 1
and 30% of 50 is 15 so 15 + 15 = 30 plus 45 =
75