Answer:
119.45 m
Step-by-step explanation:
Given:
When angle of elevation of the sun changes from 58° to 36° the length of shadow of a pole increases by 90 m.
To find:
Length of pole = ?
Solution:
Kindly refer to the attached image.
represents the 1st angle of elevation of sun i.e. 58°
represents the 2nd angle of elevation of sun i.e. 36°
Change in shadow is represented by CD = 90 m
Let height of pole, AB =
m
Let side BC =
m
Now, let us apply tangent rules in
one by one:


Putting value of
using equation (1):

119.45 m is the height of pole.
Step-by-step explanation:
1st
8x-59 + 2x-11 = 180
10x -70 = 180
10x = 180 + 70
10x = 250
x = 25
2nd
8x - 59 = 15y + 6
8(25) -59 = 15y + 6
200 -59 = 15y + 6
141 = 15y + 6
15y + 6 = 141
15y = 141 - 6
15y = 135
y = 135/15
y = 9
<span>Using the kinematic equations:
(final velocity)^2 = (initial velocity)^2 - 2 * acceleration * distance
Assuming the acceleration/deceleration on the car is constant from a constant force on the brakes. Converting from mph to m/s using 0.447 (so 34 mph is 15.2 m/s)
(0)^2 = (15.2)^2 - 2 * acceleration * 29
acceleration = 4.0 m/s^2
Had the car been going 105.4 mph (47.1 m/s)
(0)^2 = (47.1)^2 - 2 * 4 * distance
distance = 277 meters</span>
Answer: 645 cars
Step-by-step explanation:
Divide 172 by 4 to find the multiple which is 43 so if 4 was multiplied by 43 to get 172 taxis you must multiply 15 by 43 which gives 645
One <u>possible inequality</u> is:
299m+261j ≥ 1000.
Explanation:
m is the number of cups of milk and j is the number of cups of juice.
Each cup of milk contains 299 mg of calcium. This gives us 299m mg of calcium for m cups of milk drank.
Each cup of juice contains 261 mg of calcium. This gives us 261j mg of calcium for j cups of juice drank.
Together, this would be a total of 299m+261j mg of calcium.
We want to meet or exceed 1000 mg of calcium. This means we could have more than 1000 or equal to 1000; this gives us the inequality symbol "greater than or equal to":
299m+261j ≥ 1000