Answer:
with 0.10 level of significance the P-VALUE that would be used in the hypothesis claim is 0.05%
Step-by-step explanation:
In hypothesis testing in statistics, we can say that the p-value is a probability of obtaining test results when we assume that the null hypothesis is correct.
The p-value is the probability that the null hypothesis is true.
A p-value less than or equals to 0.05 is statistically significant. It shows strong evidence against the null hypothesis, meaning there is less than a 5% probability the null is correct and clearly we can say that the results are random.
The complete question and the picture in the attached figure
we have that
y^2 + x^2 = 121
is a circle with center at (0,0) and radius r=11 units
and
g(x)
points (-1,14) (0,12) (1,10)
using a graph tool
see the attached figure
the answer is
A. Yes, at the positive x coordinates.
For an acute angled triangle
h^2 < x^2 + y^2 where h = longest side and x and y are the other 2 sides.
so here we have
15^2 < x^2 + (2x)^2
15^2 < 5x^2
x^2 > 15*3 = 45
x > sqrt 45 or x > 6.7
So smallest whole number value of x is 7
Answer:
3
Step-by-step explanation:
The sum of 165 and 633 will be
165+633=798
When the sum is reduced to 266, it means the sum is reduced by 798/266=3
The sum is reduced three times.
Therefore, as per the question, this sum was reduced three different times
Define rates at which the individuals paint.
Bill: x = 1/8 signs/h
Bob: y = (2 signs)/(8 h) = 1/4 signs/h
Barry: z = (4/3 signs)/(8 h) = 1/6 signs/h
The job is to paint 2 signs, working together.
In the first 3 hours, the amount painted is
(x+y+z signs/h)*(3 h) = (1/8 + 1/4 + 1/6)*3 = 13/8 signs
Remaining: 2 - 13/8 = 3/8 signs
Barry quits.
In the next 1/2 hour (30 minutes), the amount painted is
(x + y signs/h)*(0.5 h) = (1/8 + 1/4)*0.5 = 3/16 signs
Remaining: 3/8 - 3/16 = 3/16 signs
Now Bob quits.
The time for Bill to finish the job is
(3/16 signs)/(1/8 signs/h) = 3/2 h
Answer: Bill finishes the job in 1.5 hours (or 1 hour, 30 minutes)