IN finding the interest we need to use the following formula:
Interest= Principal x Rate x Time or I= PRT
Substitute values: I= [$20 + ($10 x $34)] -320 =$40
P= $320
R=?
T=10 months/year
I=PRT
Since R is a missing term, we will solve for R using this formula: R=I/PT
R= [<span>$20 + ($10 x $34)-320] / ($320 x 10 months)
T=10 months</span>÷12 months=0.83<span>
R= ($40)/ $320 X 0.83
R= 40/ 265.6
R=15.06024096</span>
Answer:
x^2 -12x+20
Step-by-step explanation:
If the zeros of the functions are at 10 and 2
(x-10) (x-2)
FOIL
x^2 -2x-10x+20
Combine like terms
x^2 -12x+20
Answer:
a) 51.4
b) answer attached
c) 48.59% female
Step-by-step explanation:
a) Male driver = 100-48.6 = 51.4%
b) answer attached below
c) probability that out of 20-64 group a randomly selected sample is female
( 39.54 ÷ 81.36 ) x 100
= 48.59% chance of her being a female
Answer: The system of equations has NO SOLUTION.
Step-by-step explanation:
The equation of the line in Slope-Intercept form is:

Where "m" is the slope and "b" is the y-intercept.
Given the following system of equations:

Write the first equation and solve for "y" in order to express it in Slope-Intercept form:

You can identify that:

Apply the same procedure with the second equation. Then:

You can identify that:

The slopes of both lines are equal, therefore the lines are parallel and the system has NO SOLUTION.
To find the specification limit such that only 0.5% of the bulbs will not exceed this limit we proceed as follows;
From the z-table, a z-score of -2.57 cuts off 0.005 in the left tail; given the formula for z-score
(x-μ)/σ
we shall have:
(x-5000)/50=-2.57
solving for x we get:
x-5000=-128.5
x=-128.5+5000
x=4871.50