Answer:
The earnings per share for Bramble in 2020 is $2.99
Explanation:
This was arrived at by preparing income statement for 2020,where in the results from continued operations and discontinued were shown.
The income from continued operations attracted tax at 35% while the losses from the discontinued operations got a tax benefit at the same 35% tax rate.
Note that the earnings used in calculating earnings per share is net of preferred dividends as only earnings attributable to ordinary shareholders are considered.
Find attached spreadsheet for the full blown income statement and the calculation of earnings per share.
Answer:
Financial advantage $40,000
Explanation:
The relevant variable cost will be determined as follows
Unit variable cost = 130+20 = 150.
$
Sales from special order ( 200 × $350)= 70,000
Variable cost ( 200× 150)= (<u>30,000
)</u>
Financial advantage <u> 40,000</u>
Note that the fixed manufacturing and selling costs were not included in the analysis, simply because they are not relevant. In other words, whether or not the special order is accepted these fixed costs of would be concurred either way.
Financial advantage $40,000
The believe that the best answer among the choices provided by the question is D. Full-size numbers followed by a period.
Hope my answer would be a great help for you. If you have more questions feel free to ask here at Brainly.
The answer to this question is the podcast. A podcast is a list of digital audio files that a person can download by the means of subscription. The podcast can be accessed through the internet and can be streamed and downloaded in the user's device. The series of podcast can be downloaded automatically when the list is updated.
Answer:
Using the lowest price of $210 offered by the supplier
Annual demand (D) = 90,000 units
Set-up cost per order (S) = $1,000
Holding cost per item per annum = 30% x $210 = $63
EOQ = √<u>2DS</u>
H
EOQ = √<u>2 x 90,000 x $1,000</u>
63
EOQ = 1,690 units
The correct answer is C
Explanation:
In this case, there is need to calculate the EOQ using the least price offered by the supplier. The least price gives the minimum total cost. EOQ is calculated as: 2 multiplied by annual demand and set-up cost divided by holding cost. The EOQ of 1,690 units gives the least total cost and thus recommended.