The question is Let h(x)=2x+5 and <span>g(x)=8-3x
what is the value of </span><span>h(g(1.5))
the answer
</span>h(g(1.5))= 2g(1.5)+5, and <span>g(1.5)=8-3(1.5)=3.5, so
</span>h(g(1.5))= 2<span>(3.5)+5= 12
</span>h(g(1.5))= 12
Answer:
Z
Step-by-step explanation:
The height needs to start at 96
Answer: 4.5 pounds.
Step-by-step explanation:
Given : Weight of original pipe =45 pounds
Weight of first piece = 18 pounds
Then, Weight of other piece = 45- 18 = 27 pounds
Length of first piece = 3 feet
Let x be the length of other piece.
As length is directly proportional to weight.
Then, 

Hence, the he length of the other piece = 4.5 pounds.
Answer:
z= 0.278
Step-by-step explanation:
Given data
n1= 60 ; n2 = 100
mean 1= x1`= 10.4; mean 2= x2`= 9.7
standard deviation 1= s1= 2.7 pounds ; standard deviation 2= s2 = 1.9 lb
We formulate our null and alternate hypothesis as
H0 = x`1- x`2 = 0 and H1 = x`1- x`2 ≠ 0 ( two sided)
We set level of significance α= 0.05
the test statistic to be used under H0 is
z = x1`- x2`/ √ s₁²/n₁ + s₂²/n₂
the critical region is z > ± 1.96
Computations
z= 10.4- 9.7/ √(2.7)²/60+( 1.9)²/ 100
z= 10.4- 9.7/ √ 7.29/60 + 3.61/100
z= 0.7/√ 0.1215+ 0.0361
z=0.7 /√0.1576
z= 0.7 (0.396988)
z= 0.2778= 0.278
Since the calculated value of z does not fall in the critical region so we accept the null hypothesis H0 = x`1- x`2 = 0 at 5 % significance level. In other words we conclude that the difference between mean scores is insignificant or merely due to chance.