Answer:
Check the answers below!
Explanation:
There is just one question despite the exercise requires completition of 7 additional numerals.
a. Required down payment = Price of the condominium * interest rate required by the bank.
$95.000 * 20% = $19.000
b. 28% of adjusted monthly income is:
(5000-145)*28%=
1359.4
c. Monthly payments of principal and interest for a 25-year loan.
Using PV of ordinary annuity formula,
with PV of the bank loan =96000*80%=76800
d.Total monthly payment=
671+((346+1400)/12)=
817
e.YES---- 817 < 1359.4
f. Amt. of First payment on the loan applied to the principal:
671-(76800*0.00792)=
62.74
ie.$ 63
g.Total amount she pays for the condominium with a 25-year conventional loan(without including taxes & homeowners' insurance)
671*12 mths. *25 yrs. =
201300
h) So, Total interest paid for the 25-year loan:
201300-76800=
124500
No.of periods=25*12=300
at monthly interest of 9.5%/12=
76800=Pmt.*(1-1.00792^-300)/0.00792
Solving the above, we get the monthly payment as 671
Answer:
The correct answer is letter "B": equilibrium quantity to rise and the equilibrium price to fall.
Explanation:
Given the market for a certain product, in case both the demand and supply of that good increase, as the demand increases, <em>the equilibrium quantity is likely to increase</em>. Every time the equilibrium quantity increases, <em>the equilibrium price tends to fall</em>.
<span>The slack can easily be explained as the difference between latest start (ls) and earliest start (es) of an activity.
As the above example, we can easily now calculate slack as the follow:
slack = LS - ES or LF - EF
So, the correct answer will be
LS - ES = 14 -12 = 2
or LF - EF = 20-18 = 2
So, the slack associated with this activity is 2.</span>
Answer:
13.968%
Explanation:
Discount is defined as a deduction from the selling price of a product, and it is used as a way to attract more customers by using price advantage compared to competitors.
The following formula can be used to calculate discount
Discount rate = Rate of return + Competitor's beta (market risk premium)
Discount rate = 0.031 + 1.43(0.076)
Discount rate= 0.13968= 13.968%