<span>Let the number of calories from lunch be called L. As such, breakfast is then L + 128, and dinner is 2L - 400. We can then sum the three meals and equate it to the total caloric intake, the known value of 1932.
So:
1932 = L + L + 128 + 2L - 400 = 4L - 272.
Lunch = 551
Breakfast = 551 + 128 = 679
Dinner = 2*551 - 400 = 702</span>
Answer:
can i have brainliest pls
Explanation:
the awnser is d
Answer:
No there was no contract, there was at best an agreement to agree (an agreement based on understanding that a future arrangement can be made).
Nina said she was still thinking about her son's proposal and had not decided yet, so there was no contract.
Oral contracts is a spoken agreement between two parties that may be legally binding.
Breach of oral contract can be hard to prove since it is not written down.
An oral agreement between family members is not enough to be considered a contract.
Explanation:
Answer:
E. $7,190
Explanation:
Net present value is the present value of after tax cash flows from an investment less the amount invested.
NPV can be calculated using a financial calculator
For project A,
Cash flow in year 0 = $-14,500
Cash flow in year 1 = $9,500
Cash flow in year 2 = $9,500
Cash flow in year 3 = $9,500
I = 15%
NPV = $7190.64
To find the NPV using a financial calacutor:
1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.
2. After inputting all the cash flows, press the NPV button, input the value for I, press enter and the arrow facing a downward direction.
3. Press compute
I hope my answer helps you
Answer:
$400 per unit
Explanation:
Variable cost $60 * 20 units = 1200
Fixed cost = $4000
Total current cost is $5,200
Total sales is 280 * 20 = $5,600
net income (Sales - Total cost) = $400
If CEO wants to increase net income by $1,100 the
Net income = Total sales - Variable cost -Fixed cost
Net income $1,500 = x - ($60 + $40) * 20 units - $4,000+ $500
Total sales = $1,500 + $2,000 + $4,500
Total sales = $8,000
Sales price per unit = $8,000 / 20 units
Sales price per unit = $400 / unit