Answer: the answer is C
Step-by-step explanation:
Find each probability separately and then multiply the two together
Probability for even number is 3/6 or 1/2 because their are 3 even numbers out of 6 numbers
Probability to get a black chip is 1 black chip out of 3 totals so 1/3
Multiply 1/3 by 1/2
Answer 1/6
Answer:
The 95% confidence interval for the percent of all coffee drinkers who would say they are addicted to coffee is between 21% and 31%.
Step-by-step explanation:
In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of
, and a confidence level of
, we have the following confidence interval of proportions.

In which
z is the zscore that has a pvalue of
.
The margin of error is:

A confidence interval has two bounds, the lower and the upper
Lower bound:

Upper bound:

In this problem, we have that:

Lower bound:

Upper bound:

The 95% confidence interval for the percent of all coffee drinkers who would say they are addicted to coffee is between 21% and 31%.
Answer:
PC = 40/7 = 5.714 m
Step-by-step explanation:
i) the solution can be found by using similarity of triangles.
ii) therefore we can see that
iii) therefore PC = 40 / 7 = 5.714 m