We know that
[surface area ]=2*[area of the base]+[perimeter of the base]*height
area of the base=10*8.7/2-----> 43.5 cm²
perimeter of the base=10*3----> 30 cm
height of the prism=15 cm
[surface area ]=2*[43.5]+[30]*15------->537 cm²
the answer is
<span>the approximate surface area of the prism is 537 cm</span>²
Answer:
Option B) The area to the right of 35.5
Step-by-step explanation:
Data:
Let the probability of the correct answers be denoted by the letter C.
The probability of no more than 35 defective CD's can be 35 or less. Therefore, it is presented as follows:
P ≤ 35
Let, the probability of more than 44 correct answers can be presented like this:
P > 44
Therefore, combining the two inequalities gives an area at the right of 35.5
1 1/6 hours is equal to 60 minutes add 10 minutes = 70 minutes
7/8 takes 70 minutes
To find out what can be done in 10 minutes, divide both numbers by 7
7/8 / 7 = 1/8
1/8 takes 10 minutes
To find out how much is painted in 1 minute, divide both by 10
1/8 / 10 = 1/80
1/80 takes 1 minute
Answer:
The histogram of the data is attached below.
Step-by-step explanation:
A histogram is a demonstration of statistical data that uses bars to illustrate the incidence of data values in successive numerical intervals of same size. In the most basic form of histogram, the independent variable is marked along the x-axis and the dependent variable is marked along the y-axis.
The data provided is:
X Frequency
1 12
2 3
3 7
4 9
5 18
6 14
The histogram of the data is attached below.