0.35+0.2+.25
=0.55+0.2
=0.57
=57/100 miles
Answer: 0.6 cm
Step-by-step explanation:
Given : Over the past 4 years, Grandpa Ernie's height decreased by a total of 2.4 cm.
If the height is decreased by the same amount each year.
Then, the change in Grandpa Ernie's height each year will be =
Total decrease in height ÷ 4
= 2.4 cm ÷ 4 = 0.6 cm
Hence, the change in Grandpa Ernie's height each year = 0.6 cm
If you divide 380 by 20, you get 19. To check this, multiply 20 x 19 to see 380. Hope this helps :D
Answer:
the price sold per kg to earn a profit of 20% is 7.2 kg
Step-by-step explanation:
The computation of the price sold per kg to earn a profit of 20% is shown below:
But before that the normal price per kg is
= 5.4 per kg × 100 ÷ 90
= 6 per kg
Now for 20% profit, the price per kg is
= 6 × (1 + 0.20)
= 6 + 1.2
= 7.2 kg
hence, the price sold per kg to earn a profit of 20% is 7.2 kg
Answer:
The probability that the whole package is uppgraded in less then 12 minutes is 0,1271
Step-by-step explanation:
The mean distribution for the length of the installation (in seconds) of the programs will be denoted by X. Using the Central Limit Theorem, we can assume that X is normal (it will be pretty close). The mean of X is 15 and the variance is 15, hence, the standard deviation is √15 = 3.873.
We want to find the probability that the full installation process takes less than 12 minutes = 720 seconds. Then, in average, each program should take less than 720/68 = 10.5882 seconds to install. Hence, we want to find the probability of X being less than 10.5882. For that, we will take W, the standariation of X, given by the following formula

We will work with
, the cummulative distribution function of the standard Normal variable W. The values of
can be found in the attached file.

Since the density function of a standard normal random variable is symmetrical, then 
Therefore, the probability that the whole package is uppgraded in less then 12 minutes is 0,1271.