Answer:
I think it's answer D. (141). :D
Step-by-step explanation:
Answer:
40,999
Step-by-step explanation:
95,234-35,295= 59,939 and then 59,939-19,240= 40,999
Answer:

Step-by-step explanation:
Given
Shape: Right Circular cone
Height, h = 12.5 cm
Base circumference, C = 5.8cm
Required:
Calculate Volume
The volume of a cone is calculated as thus;
Volume, 
Where V, r and h represent the volume, the radius and the height of the cone respectively
But first we need to calculate the radius of the cone.
Using formula of circumference.

We have C to be 5.8cm
By substituting this value;

Divide through by 



Now, we can calculate the volume of the cone
By substituting
and h = 12.5 cm;
becomes



Take
as 3.14


---- Approximated
Hence, the volume of the cone is; 
Answer:
Company A and B
Step-by-step explanation:
For company A- 170 is the cost for one hour
For company B- 170 is the cost for one hour
For company C- 175 is the cost for one hour
So company A and B offer the best deal since they both offer $170 per hour.
Felecia's husband will catch up to her 1 hour 30 minutes after leaving.
Step-by-step explanation:
Step 1; Felecia is traveling at 45 mph, her husband starts 20 minutes after her but travels at a speed of 55 mph. So first we need to calculate how much of a head start Felecia got.
Head start =
× 45 miles an hour = 15 miles.
So Felecia got a head start of 15 miles.
Step 2; Since Felecia and her husband are traveling at different rates, we can determine how much distance there is between them. Since Felecia is traveling at 45 mph and her husband is traveling at 55 mph, their gap in between is closing at a rate of 55 - 45 = 10 miles every hour. So for every hour, the gap between them is closing by 10 miles.
Total gap initially = 15 miles.
The rate at which gap is being closed = 10 miles an hour.
Time to close the gap = 15 / 10 = 1.5 hours.