Answer:
2.7%
Step-by-step explanation:
Since the probability of having and accident or exceed the deductible does not depend on the color of the car, the events are independent.
Recall that if two events A and B with probabilities P(A), P(B) of occurrence are independent, then
P(A ∩ B) = P(A)P(B)
There is a 300/1000 = 0.3 probability of choosing a random car. So, if the actuary randomly picks a claim from all claims that exceed the deductible,the probability that the claim is on a red car is
0.3*0.10*0.9 = 0.027 or 2.7%
Answer:
[0.4235, 0.5365]
Step-by-step explanation:
Data given and notation
n=300 represent the random sample taken
X=300-98-58=144 represent the people that support the candidate A in the sample
estimated proportion of people that support the candidate A in the sample
represent the significance level
Confidence =0.95 or 95%
p= population proportion of people that support the candidate A.
Confidence interval
The confidence interval would be given by this formula
For the 95% confidence interval the value of
and
, with that value we can find the quantile required for the interval in the normal standard distribution.
And replacing into the confidence interval formula we got:
And the 95% confidence interval would be given (0.4235;0.5365).

What ever number A is, it is going to be less than whatever number B is.
B.addition property of multiplication
D.inverse property of multiplication
E.commutative property of addition
To answer this question you should begin with the coin that has a higher value. If you start with the dime and then just add the correct number of pennies to total $0.40, you will see that you will need 3 dimes ($0.30) and 10 pennies ($0.10).
I used a guess and check strategy starting with 2 dimes.