Answer:
16.37
Step-by-step explanation: this work very good
1. Given the bases a and b of a trapezoid, the length of the median m can be found by the formula

2. MP and NO are the bases so applying the above formula:



x=6
Check the picture for the proof of the theorem m=(a+b)/2
Answer: C the price of a water bottle
Step-by-step explanation: The problem states that the energy bar is $2 so it can’t be D. The math problem also states how many players they have so it’s not B. The math problem says how much they paid which is $77 so it’s not A. However the problem doesn’t state how much the price of a water bottle is so therefore it is C.
Answer: 5 Pens!
Step-by-step explanation: 5 Pens Would Be The Answer.
Answer:
The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule .
Step-by-step explanation:
Given as :
The mass of liquid water = 50 g
The initial temperature =
= 15°c
The final temperature =
= 100°c
The latent heat of vaporization of water = 2260.0 J/g
Let The amount of heat required to raise temperature = Q Joule
Now, From method
Heat = mass × latent heat × change in temperature
Or, Q = m × s × ΔT
or, Q = m × s × (
-
)
So, Q = 50 g × 2260.0 J/g × ( 100°c - 15°c )
Or, Q = 50 g × 2260.0 J/g × 85°c
∴ Q = 9,605,000 joule
Or, Q = 9,605 × 10³ joule
Or, Q = 9605 kilo joule
Hence The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule . Answer