Answer:
A number line going from negative 7 to negative 1. A closed circle is at negative 5. Everything to the right of the circle is shaded.
Step-by-step explanation:
-4.4 ≥ 1.6 x - 3.6
Solving for the value of x,
1.6 x ≤ -4.4 + 3.6
1.6 x ≤ - 0.8
Dividing 1.6 from both sides to know value of x
x ≤ - 0.5
Answer:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Population mean, μ = 473 mL
Sample mean,
= 472 mL
Sample size, n = 30
Sample standard deviation, σ = 0.2
First, we design the null and the alternate hypothesis
Representation of 
is the population parameter that represents the population mean.
Thus, for the given situation
represents:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
I believe the answer is 3/8. The whole portion of employees, which is translated as 8/8 is deducted by 5/8, which is the population of male employees.
Answer:
Yes, because the slope of the line is closer to 0 than to 1, which indicates a strong association between the variables.
Step-by-step explanation: