Answer:
His gain percent would have been 8%
Step-by-step explanation:
The key to answering this question is to first calculate the price at which the wheat flour was bought.
Mathematically;
% profit = (selling price-cost price)/cost price * 100%
Let the cost price be $x
Thus;
% profit = (30-x)/x * 100
20 = 100(30-x)/x
20x = 3000-100x
100x + 20x = 3000
120x = 3000
x = 3000/120
x = Rs 25
So let’s assume he sold at Rs 27
His profit would have been 27-25 = 2
His gain or loss percentage would’ve been;
2/25 * 100/1 = 200/25 = 8% (gain, since selling price is greater than the cost price)
Answer:
Step-by-step explanation:
Given
A walking trail is
long and a lake is located
away from end of the trail
The distance from the start of the trail to the lake is the sum of the length of the trail and lake
