Answer: probability = 0.506
Step-by-step explanation:
The data we have is:
Total people: 205 + 160 + 40 = 405
prefer cats: 205
prefer dogs: 160
neither: 40
The probability that a person chosen at random prefers cats is equal to the number of people that prefer cats divided the total number of people:
p = 205/405 = 0.506
in percent form, this is 50.6%
<span>
$230,000 in bank A, $240,000 in bank B, $220,000 in bank C
</span>
If M is the midpoint, then LM = MN
3x - 2= 2x +1
x = 3
So LM = 3x - 2 = 9 -2 = 7
LM = 7
52. Rahzel wants to determine how much gasoline they had every month
=> He used 78 1/3 gallons of gas monthly
=> his wife used 41 3/8 gallons of gas last month
How much is to total of gas that they both used.
First let’s convert this fraction to decimal
=> 78 1/3 = 78.33
=> 41 3/8 = 41.38
Now, let’s start adding.
=> 78.33 + 41.38 = 119.71 this is already rounded to the nearest hundredths.
Answer:
Step-by-step explanation:
(3x + 8)
=(5x - 40)
Remove the brackets and replace 3x with -40 and -40 with 3x.
40 + 8
=5x - 3x (Remember that when you replace, the signs change from negative to positive and vise versa)
Solve for x. x= -24
Replace x with its value.
3(-24)+ 8= -64
5(-24) - 40= -160